Hrubý domáci produkt Írska vlani klesol o jedno percento, a ekonomika tak zaznamenala už tretí celoročný pokles po sebe. Výsledok je omnoho horší než čakali analytici a nesplnil sa ani plán vlády. Tá očakávala, že ekonomika o 0,3 percenta vzrastie. Írsko sa stalo po Grécku druhou krajinou eurozóny, ktorá požiadala o záchranný úver.
Írsku sa nedarilo ani v poslednom štvrťroku. Podľa štatistického úradu ekonomika oproti tretiemu štvrťroku klesla o 1,6 percenta, zatiaľ čo trh čakal rast o 0,55 percenta. Pri celoročnom vývoji analytici síce s poklesom počítali, ale odhadli ho len na 0,42 percenta.
Čerstvá štatistika potvrdzuje, že Írsko má stále dôvod na obavy, pokiaľ ide o dlhy. Zároveň sa tým zvyšuje tlak na ostatné krajiny v rámci eurozóny, aby s problémom Írska niečo urobili a zvážili ďalšiu pomoc pre Dublin. Aj keď sa práve koná vrcholná schôdzka EÚ v Bruseli, nikto neočakáva, že by sa Európa okamžite poponáhľala s ďalšou pomocou.
„Myslím, že tretí rok záporného rastu nikoho neprekvapí. Máme pred sebou štvrtý rok, keď bude rast záporný,“ povedal hlavný ekonóm spoločnosti NCB Stockbrokers Brian Devine. Na tento rok však už iní analytici väčšinou počítajú s rastom HDP, ktorý odhadujú na 1,2 percenta, hlavne vďaka silnému rastu obchodu.
Za posledné tri roky už veľkosť ekonomiky meraná podľa HDP klesla o viac než 12 percent. Vo vyspelom svete je tak Írsko krajinou, ktorá prechádza jednou z najhlbších a najdlhších recesií. Predchádzajúca vláda na tento rok očakávala rast HDP o 1,7 percenta, predpokladá sa ale, že nová vláda odhad zníži a priblíži ho očakávaniam analytikov.
Lepšie sa ekonomike darilo podľa hrubého národného produktu (HNP). Ten niektorí ekonómovia považujú za presnejší ukazovateľ stavu ekonomiky, pretože nepočíta so ziskmi nadnárodných korporácií. HNP v poslednom štvrtom štvrťroku o dve percentá vzrástol, a výrazne tak prekonal odhady, ktoré počítali s rastom len o 0,1 percenta.
Štatistický úrad spresnil dáta za tretí štvrťrok a uviedol, že ekonomika podľa sezónne prepočítaných údajov vzrástla o 0,6 percenta. Predbežná správa hovorila o raste 0,5 percenta.
Írsko už dlho zápasí s krízou v bankovom sektore, ktorý nepriaznivo ovplyvnil kolaps trhu s nehnuteľnosťami. Krajine tak za posledný rok výrazne vzrástli náklady na obsluhu dlhu, čo jej situáciu ešte viac komplikuje. Írska otázka sa tak podľa agentúry Reuters v nadchádzajúcich týždňoch úplne isto v Bruseli niekoľkokrát objaví.
Írsko si pred koncom vlaňajška zabezpečilo od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu núdzový úver v objeme 85 miliárd eur.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com