Vývoz ropy z Iránu v tomto roku napriek pokračujúcim americkým sankciám dosiahol najvyššiu hodnotu za päť rokov a na päťročné maximum sa zvýšila aj ťažba.

Rast ťažby aj exportu

Vývoz ropy z Iránu je obmedzený od roku 2018, keď vtedajší americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody z roku 2015 a znovu zaviedol sankcie. Cieľom sankcií je obmedziť vývoz ropy, a tým príjmy iránskej vlády. Napriek tomu od začiatku funkčného obdobia súčasného prezidenta Joea Bidena vývoz rastie.

Vývoz ropy v máji prekonal 1,5 milióna barelov denne, čo je najvyššia mesačná hodnota od roku 2018, uviedla analytická spoločnosť Kpler. V roku 2018, pred odstúpením USA od jadrovej dohody, sa vývoz pohyboval okolo 2,5 milióna barelov denne.

Irán tiež v máji oznámil, že zvýšil ťažbu nad tri milióny barelov denne. To sú zhruba tri percentá celosvetových dodávok a podľa údajov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) to bolo najviac od roku 2018. Informovaný zdroj začiatkom tohto mesiaca povedal, že produkcia je stále na tejto úrovni. Medzinárodná agentúra pre energetiku tento týždeň odhadla májovú produkciu Iránu na 2,87 milióna barelov denne.

Smer Čína

Taktiež ďalší analytici uvádzajú, že ťažba a vývoz krajiny rastú. Konzultačná firma SVB International odhaduje, že ťažba v máji stúpla na 3,04 milióna barelov denne z 2,66 milióna barelov denne v januári. Vývoz ropy a kondenzátov v máji podľa nich predstavoval 1,93 milióna barelov denne.

Podľa analytikov a údajov o preprave je najväčším iránskym zákazníkom Čína. Ropa smeruje aj do Sýrie a Venezuely.
Nárast ťažby Iránom prichádza v čase, keď skupina OPEC+, zahŕňajúca členov kartelu OPEC a jeho spojencov na čele s Ruskom, znižuje ťažbu, aby podporila trh s ropou, na ktorom očakávania, že slabšia ekonomika zníži dopyt, tlačia ceny dole. Irán však má výnimku a nemusí ťažbu znižovať.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Ceny ropy v piatok ráno mierne klesli po strmom štvrtkovom náraste