Irán za posledné tri mesiace výrazne zvýšil svoje zásoby uránu obohateného na 60 percent. Ak by s obohacovaním ďalej pokračoval, tak by takéto množstvo stačilo na výrobu jadrovej bomby, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na správu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Teherán tiež stále neodpovedal na otázky medzinárodnej agentúry týkajúce sa stôp uránu objavených na troch neoznačených pracoviskách, čo agentúru znepokojuje.
Správanie Teheránu znepokojuje MAAE
Za posledné tri mesiace sa podľa správy MAAE iránske zásoby obohateného uránu zvýšili o 12,5 kilogramu na 55,6 kilogramu. Ak by Teherán ďalej pokračoval s obohacovaním, tak by mu toto množstvo stačilo na výrobu jadrovej bomby.
Podľa expertov, ktorých cituje agentúra DPA, by na výrobu jadrovej zbrane stačilo 50 kilogramov uránu obohateného na 90 percent.
Podľa ďalšej správy MAAE stále nedostala od Teheránu hodnovernú odpoveď ohľadom prítomnosti stôp uránu na troch pracoviskách, ktoré Irán neohlásil ako jadrové. To vzbudzuje rastúce znepokojenie medzinárodnej agentúry. „Agentúra nie je v pozícii, kedy by mohla poskytnúť záruky, že iránsky jadrový program je výlučne mierový," uviedla MAAE. Teherán sústavne tvrdí, že jeho jadrový program má výlučne nevojenské ciele.
Kľúčová dohoda o jadrovom programe
Inšpekcia iránskych pracovísk zo strany MAAE aj osud zásob obohateného uránu patrí medzi témy rokovaní o obnovení dohody o iránskom jadrovom programe (JCPOA) z roku 2015. Washington uviedol, že uzavretie dohody nesmie byť podmienené koncom inšpekcií zo strany MAAE, ktorá tak robí v rámci Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Agentúra Reuters predtým uvádzala, že dohoda by mala zakázať Iránu nechať si zásoby uránu obohateného na 20 a 60 percent, ktoré vytvoril po odstúpení USA od JCPOA v roku 2018.
Pri obohacovaní sa zvyšuje koncentrácia izotopu 235, ktorý je kľúčový pri jadrovom štiepení uránu. Pre jadrové elektrárne sa urán obohacuje v jednotkách percent, zatiaľ čo pre jadrové zbrane je potrebné obohatenie nad 85 percent.