„Trumpové rozhodnutie nebude mať žiadny vplyv na náš ropný export,“ vyhlásil minister. „Táto éra je teraz minulosťou,“ dodal. Upozornil, že iránsky ropný priemysel síce k svojmu rýchlejšiemu rozvoju potrebuje zahraničné investície, ale dokáže prežiť aj v prípade, že sa zahraniční investori budú kvôli obavám z amerických sankcií držať stranou.
Ešte tvrdšie
D. Trump oznámil odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom v utorok. Zároveň uviedol, že Spojené štáty obnovia sankcie proti tejto krajine, a to na „najvyššej úrovni.“ Jadrová dohoda je podľa D. Trumpa neúčinná, lebo nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí vyrobiť jadrovú zbraň.
Teherán minulý týždeň oznámil, že vývoz ropy z Iránu v apríli dosiahol 2,6 milióna barelov denne, čo je najviac od uzatvorenia medzinárodnej jadrovej dohody v roku 2015. Irán je teraz tretím najväčším exportérom ropy v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) za Saudskou Arábiou a Irakom.
Poradenská spoločnosť FGE tento týždeň predpovedala, že v dôsledku odstúpenia USA od jadrovej dohody bude obnovený limit na vývoz ropy z Iránu v objeme jedného milióna barelov denne, ktorý sa používal v rámci predchádzajúcich sankcií.
Štyri percentá
Podľa Washingtonu budú po prechodnom období 90, prípadne 180 dní obnovené všetky sankcie, ktoré platili pred uzatvorením dohody v roku 2015. Týkať sa budú ropných či energetických spoločností, dodávok kovov a ďalších surovín, predaja automobilov a lietadiel alebo iránskeho bankového sektora.
B. Zangáne uviedol, že ťažba ropy v Iráne sa teraz pohybuje okolo štyroch miliónov barelov denne, čo zodpovedá takmer štyrom percentám celosvetovej produkcie. „Očakávam, že ťažba do konca tohto (iránskeho) roku zostane na rovnakej úrovni,“ dodal. Iránsky rok končí 20. marca.