Irán skoro na štyri mesiace zakázal energeticky náročnú ťažbu kryptomien, ako je bitcoin. Oznámil to prezident Hasan Rúhání. Agentúra Reuters v tejto súvislosti pripomína, že sa mnoho iránskych miest v poslednej dobe potýka s častými výpadkami prúdu.
„Zákaz ťažby kryptomien nadobúda účinnosť okamžite a bude platiť do 22. septembra. Zhruba 85 percent súčasnej ťažby nie je licencovanej," uviedol Rúhání v televíznom prejave pri rokovaní kabinetu.
Bitcoin a ďalšie kryptomeny vznikajú pri procese známom ako ťažba, kedy spolu výkonné počítače súperia v riešení zložitých matematických problémov. Ide o energeticky náročný proces, ktorý sa často spolieha na elektrickú energiu vyrobenú z fosílnych palív, na ktoré je Irán bohatý.
Irán čakajú budúci mesiac prezidentské voľby a mnoho obyvateľov časté výpadky prúdu kritizuje. Vláda výpadky pripísala práve ťažbe kryptomien, suchu a zvýšenej spotrebe elektriny v letných mesiacoch.
Cena bitcoinu sa zotavuje a opäť sa dostala nad 40-tisíc dolárov
Podľa analytickej firmy Elliptic sa približne 4,5 percenta všetkých ťažieb bitcoinu odohráva v Iráne, čo mu umožňuje zarobiť vďaka kryptomenám stámilióny dolárov. Tie možno použiť na zmiernenie vplyvu amerických sankcií.
Vláda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa pred tromi rokmi odstúpila od jadrovej dohody z roku 2015 medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami a obnovila proti Iránu sankcie, čo malo tvrdý dosah na jeho ekonomiku. Zástupcovia vlády súčasného amerického prezidenta Joea Bidena a zostávajúcich signatárskych krajín v posledných týždňoch rokujú o tom, ako dohodu s Iránom obnoviť. Irán ale medzitým začal obohacovať urán do takej výšky, aké dosahujú len krajiny, ktoré vyrábajú jadrové bomby. To označil šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi za veľmi znepokojujúce.
Irán v uplynulých rokoch ťažbu kryptomien akceptoval, ponúkol lacnú elektrinu a vyžaduje po takzvaných ťažiaroch kryptomien, aby svoje bitcoiny odpredali centrálnej banke. Kryptomeny vyťažené v Iráne možno zároveň použiť na platbu za dovoz tovaru zo schváleného zoznamu.
Vyhliadka lacnej elektriny do Iránu prilákala ťažiarov kryptomien z rôznych krajín, hlavne z Číny. Výroba elektriny, ktorú títo ťažiari potrebujú, podľa spoločnosti Elliptic zodpovedá zhruba desiatim miliónom barelov ropy ročne, čiže štyrom percentám z minulého iránskeho exportu ropy.