Irán v dvoch prevádzkach neďaleko Teheránu rozširuje závody na výrobu balistických rakiet, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na satelitné snímky od spoločnosti Planet Labs, na dvoch amerických výskumníkov a na troch nemenovaných iránskych predstaviteľov.
Rozšíreniu produkcie predchádzala dohoda z októbra 2022, v ktorej Irán súhlasil s poskytnutím rakiet Rusku, ktoré ich chce používať proti Ukrajine. Podľa amerických predstaviteľov Teherán dodáva rakety aj jemenským povstalcom a libanonskej milícii Hizballáh.
Najväčší arzenál najväčší na Blízkom východe
Snímky vojenskej základne Modarres a komplexu na výrobu rakiet Chodžir zachytávajú viac ako 30 nových budov v oboch prevádzkach neďaleko Teheránu.
Snímky dokazujú, že mnohé stavby sú obklopené veľkými hlinenými násypmi. Takéto zemné valy sa využívajú pri výrobe rakiet a majú zabrániť tomu, aby výbuch v jednej budove odpálil vysoko horľavé materiály v okolitých stavbách, uviedol Jeffrey Lewis z Middlebury Institute of International Studies v kalifornskom Monterey. Rozširovanie prevádzky v Chodžire podľa neho začalo v auguste minulého roku a v Modarresu v októbri. Snímky Jeffrey Lewis analyzoval v spolupráci s Deckerom Evelethem z amerického think tanku CNA.
Podľa odborníkov je iránsky arzenál už teraz najväčší na Blízkom východe. Odhaduje sa, že islamská republika disponuje viac ako tromi tisíckami rakiet, vrátane modelov určených na nesenie konvenčných a jadrových hlavíc. Obaja americkí výskumníci v oddelených rozhovoroch uviedli, že zo snímok nie je jasné, aké typy rakiet sa budú v nových zariadeniachvyrábať.
Navýšenie produkcie rakiet a dronov
Traja iránski predstavitelia, ktorí si nepriali byť menovaní, potvrdili, že zmienené dve prevádzky boli rozšírené za účelom navýšenia produkcie konvenčných balistických rakiet.
„Prečo by sme nemali?“ pýtal sa jeden z iránskych zdrojov. Podľa ďalšieho zdroja rozširovanie prevádzok umožní tiež navýšiť produkciu dronov. Tieto bezpilotné lietadlá a diely chce Irán predávať Rusku, jemenským povstalcom Húsíom a Hizballáhu.
Reuters sa tvrdenie iránskeho zdroja nepodarilo bezprostredne overiť a iránska misia pri OSN na žiadosť o komentár nereagovala. Teherán v minulosti poprel, že by dodával Húsíom a Rusku drony a rakety.