Irán by pravdepodobne potreboval len jeden alebo dva týždne na to, aby mohol začať vyrábať štiepny materiál do jadrovej bomby, povedal v piatok americký minister zahraničia Antony Blinken.

„Irán namiesto toho, aby bol aspoň rok od schopnosti vyrábať štiepny materiál do jadrovej zbrane, je teraz od toho pravdepodobne jeden alebo dva týždne,“ povedal Blinken v rozhovore na bezpečnostnej konferencii v americkom horskom stredisku Aspen.

Štiepny materiál je kľúčová zložka jadrovej bomby, ktorá vytvára reťazovú reakciu s ničivou energiou. Konkrétne môže ísť o obohatený urán, ktorého výrobu Teherán podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v poslednom čase zrýchľuje. Zároveň odmieta, že by plánoval jadrové zbrane vyrábať, akokoľvek podľa MAAE urán obohacuje na úroveň ďaleko presahujúcu potreby pre jadrové elektrárne.

„Dáte tie dve veci dokopy, štiepny materiál, rozbušku, a máte jadrovú zbraň,“ povedal Blinken. Dodal, že Spojené štáty iránsky jadrový program pozorne sledujú a budú pokračovať v diplomatických snahách s cieľom odradiť Irán od výroby zbraní.

Iránsky jadrový program vzbudzuje najmä v západnom svete obavy dlhodobo. V roku 2015 Irán podpísal so svetovými mocnosťami dohodu, ktorej súčasťou bolo zmiernenie sankcií výmenou za obmedzenie jadrových ambícií Teheránu a záruky, že Irán nebude vyvíjať jadrové zbrane. Dohoda Iránu umožňovala obohacovať urán na maximálne 3,67 percenta. Vtedajší americký prezident Donald Trump ale v roku 2018 od dohody odstúpil a sankcie obnovil. Irán potom začal dohodu porušovať.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Podkopávanie stability, reagujú USA na krok Číny prerušiť rokovania o jadrových zbraniach