Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí využil svoj príhovor k predstaviteľom akademickej obce, aby vyzdvihol efektívnosť dronov, ktoré podľa Kyjeva a Západu Teherán predáva Rusku. To ich používa na bombardovanie veľkých ukrajinských miest, píšu Financial Times.

Kým kedysi ľudia o našej technike pochybovali, „teraz hovoria: ‚Iránske drony sú nesmierne nebezpečné, prečo ich predávate tomu aj onomu?‘,“ povedal Chameneí.

Dobré drony

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obviňuje Rusko, že proti jeho krajine nasadzuje tzv. kamikadze drony iránskej výroby Šáhid-136, pričom tvrdí, že Moskva si ich objednala ďalšie tisíce.

Irán a Rusko popierajú, že by medzi oboma krajinami došlo k obchodu s bezpilotnými lietadlami, ale od februárového vpádu Ruska na Ukrajinu sa vzťahy medzi Moskvou a Teheránom viditeľne zlepšili, čo bolo evidentné aj počas návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina.

Chameneí vtedy pripísal Putinovi k dobru, že sa vo vojne chopil „iniciatívy“, a nečakal, kým mu podobný konflikt vnúti Západ. Šéf Kremľa na to konto vyzval iránskeho duchovného na zintenzívnenie vojenskej spolupráce medzi oboma krajinami. Zároveň naznačil, že by sa Irán mohol stať tretím účastníkom spoločných rusko-čínskych vojenských cvičení.

Irán podľa analytikov využíva priepasť, ktorá sa po ruskej agresii na Ukrajine vytvorila medzi Moskvou a Západom, na vybudovanie strategického vzťahu s Kremľom, ktorý by mu pomohol zmierniť dosah amerických sankcií.

Viac príležitostí

Sankcie totiž preťali napojenie Iránu na globálny finančný systém, ako aj jeho schopnosť podieľať sa na medzinárodnom obchode, čo islamskú republiku pripravilo o príjmy, ktoré potrebuje, aby svoju ekonomiku udržala nad vodou. Vyvážiť to prostredníctvom obchodu a investícií môžu lepšie vzťahy s Moskvou. Ďalším cieľom Teheránu je podľa expertov prístup k ruskej vojenskej technike.

„Teherán je nastavený tak, že čím väčšia bude priepasť medzi Ruskom a Západom, tým viac príležitostí pre Irán sa otvorí,“ povedala Elahi Kúliová z Teheránskej univerzity s tým, že Iránu sa tak otvorila cesta do Eurázijskej ekonomickej únie a Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. „Môže to pomôcť Iránu rozvíjať obchodné vzťahy s inými krajinami, čo je príležitosť, ktorú si Irán nemôže dovoliť, premárniť,“ dodala.

Ďalšie dôležité správy

Samovražedný bezpilotný dron HESA Šáhid-136
Neprehliadnite

Rusom na Ukrajine výdatne pomáhajú iránske „kamikadze" drony, Teherán sa k nim nehlási