V ostatných piatich rokoch počuť z iránskych oficiálnych miest a štátnych médií samú chválu na drony Mohadžir-6, ktoré sú údajne čisto iránskej proveniencie a svedčia o vyspelosti tamojšieho priemyslu. Tieto bezpilotné lietadlá používa Rusko na ničenie infraštruktúry vo svojej vojne proti Ukrajine, píše Rádio sloboda (RFE/RL).
Nie je to celkom tak
Zistenia investigatívnej skupiny Schemes ukrajinskej redakcie Rádia sloboda však naznačujú, že elektronické komponenty ktoré sú pilierom iránskej produkcie dronov Mohadžir, rozhodne nie sú produktom iránskych vývojových a konštrukčných dielní.
Do Modžahirov-6 sa totiž montujú komponenty, ktoré vyrábajú spoločnosti zo Spojených štátov a Európskej únie napriek tomu, že oba tieto geopolitické celky uvalili na Irán sankcie, ktoré do islamskej republiky zakazujú vývoz technológií použiteľných na civilné alebo vojenské účely, teda technológie tzv. dvojakého použitia.
Aj Rakúšania
Prítomnosť týchto komponentov v dronoch Mohadžir-6 ale neznamená, že ich výrobcovia porušujú sankcie Spojených štátov alebo EÚ uvalené na Irán. V minulosti sa podarilo identifikovať jediný veľký komponent iránskeho dronu, a to motor od rakúskeho výrobcu BRP-Rotax, ktorá je dcérskou spoločnosťou kanadskej spoločnosti Bombardier Recreational Products.
Ukrajinské tajné služby sa však domnievajú, že Iránci do svojich dronov montujú súčiastky vyrábané najmenej tromi desiatkami technologických spoločností zo Severnej Ameriky, Európskej únie, Japonska či Taiwanu. Väčšina týchto spoločností má sídlo v Spojených štátoch.
Priekupníci sú dôležití
Reportéri Schemes mali možnosť preskúmať trosky dronu Mohadžir-6 zostreleného ukrajinskými silami nad Čiernym morom, aby zistili, že napríklad jeho riadené strely Qaem pochádzajú z Iránu, palubná kamera z Hongkongu, elektronické vybavenie od americkej firmy Texas Instruments.
Západní predstavitelia a experti na nezákonný predaj technológií sa zhodujú v názore, že Irán si vybudoval rozsiahlu globálnu sieť pozostávajúcu z popredných výrobcov v Spojených štátoch či EÚ, od ktorých je schopný vďaka priekupníkom v tretích krajinách získať technológie dvojakého použitia.