Irán a Bielorusko podpísali v pondelok dohodu o spolupráci v oblasti zbraní. Ministri obrany oboch krajín podpísali memorandum o porozumení v iránskom hlavnom meste Teherán. Podrobnosti dohody však neboli zverejnené.

„Bielorusko má v iránskej zahraničnej politike osobitné miesto," povedal iránsky minister obrany Mohammad Rezá Aštíaní. Obe krajiny sú považované za kľúčových podporovateľov prebiehajúcej vojny Ruska proti Ukrajine. Bieloruský líder Alexander Lukašenko je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podľa západných spravodajských služieb Teherán dodal Moskve aj takzvané samovražedné bezpilotné lietadlá. Teherán toto obvinenie popiera a zdôrazňuje svoj neutrálny postoj k tomuto konfliktu. Irán a Rusko, ktoré čelia rozsiahlym medzinárodným sankciám, rozšírili spoluprácu aj v mnohých ďalších oblastiach.

Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí vyhlásil, že západné štáty dotlačili obyvateľov Ukrajiny do vojny, aby im mohli predávať zbrane a plniť tak vrecká americkým zbrojárskym spoločnostiam.

Chameneí je faktickou hlavou štátu, ktorý podľa západných spojencov dodáva Rusku samovražedné bojové drony, masívne nasadzované pri útokoch na ukrajinskú civilnú infraštruktúru.

Spojené štáty uvádzajú, že Irán okrem hromadných dodávok bojových bezpilotných lietadiel pomáha Moskve aj pri budovaní továrne na ich výrobu. Irán však takúto vojenskú spoluprácu s Ruskom dlhodobo popiera a oficiálne tvrdí, že vo vojne na Ukrajine nepodporuje žiadnu z bojujúcich strán.

Lukašenko síce neposlal bieloruských vojakov na Ukrajinu, ale dovolil Rusku začať inváziu na Ukrajinu aj zo svojho územia. Bielorusko a Rusko pritom od začiatku invázie usporiadali viacero spoločných vojenských cvičení.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Poľsko v rámci nových sankcií zakáže vjazd kamiónov z Ruska a Bieloruska