Pred dvoma rokmi sa americká spoločnosť Tellurian vyrábajúca tekutý zemný plyn (LNG), nachádzala na hranici bankrotu. Hodnota jej akcií prerazila dno, firma prepustila 40 percent zamestnancov a pozastavila rozbehnutý projekt v americkom štáte Louisiana, píše portál Euractiv.com.

V súčasnosti, po ruskej invázii na Ukrajinu, šéf spoločnosti Charif Souki hovorí, že s investormi akoby sa roztrhlo vrece. O financovanie projektu je odrazu obrovský záujem.

Za všetko môže Putinova vojna

Na pravidelnej konferencii CERAWeek, ktorá sa konala začiatkom mesiaca v Houstone, Souki povedal, že projekty zamerané na výrobu LNG tlačí dopredu obnovený záujem o energetickú nezávislosť. Ten, samozrejme, vyvolala Putinova vojna na Ukrajine.

„Dopyt na svetovom trhu a túžba Európanov zbaviť sa závislosti od ruského plynu... to všetko sú pozitívne trhové signály, ktoré očividne pomôžu podporiť takéto projekty a naštartujú ich smerom ku konečným investičným rozhodnutiam,“ povedal Charlie Riedl, riaditeľ Centra pre skvapalnený zemný plyn (CLNG).

Z Ruska sa nedováža

Ešte 8. marca, teda približne dva týždne po ruskom vpáde na Ukrajinu, Spojené štáty úplne zakázali dovoz LNG, ropy a uhlia z Ruska, pričom už celé roky nabádajú svojich európskych spojencov, aby znížili svoju energetickú závislosť od Moskvy.

V Spojených štátoch momentálne pracuje osem terminálov na LNG, ktoré za deň vyprodukujú 400 miliónov kubických metrov skvapalneného plynu. Ďalších 14 terminálov už dostalo zelenú od Federálnej komisie pre reguláciu energetických odvetví (FERC).

Ďalšie dôležité správy

Dovoz LNG
Neprehliadnite

Je rozhodnuté, ideme do LNG, aj keď to nebude lacné