Priemerný slovenský investor od 1. januára 2017 do konca tretieho kvartálu 2024 zarobil približne 30 percent, uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.  „K 30. septembru 2024 bola hodnota indexu slovenského investora evidovaná na úrovni 130,0. Priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 30 percent. Zjednodušene povedané, 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci tretieho štvrťroka 2024 hodnotu 13-tisíc eur,“ priblížila.

Výnosnosť podielových fondov

Zdôraznila, že hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 44,2 percenta.  Počas analyzovaného obdobia výnosnosť podielových fondov a hodnota indexu negatívne ovplyvnili najmä pandémia, vojnový konflikt na Ukrajine a energetická kríza počas roka 2022.

Najvyššiu výnosnosť podľa Evy Sadovskej dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom na úrovni 83,8 percenta. Tomu zodpovedá ročný výnos na úrovni 8,2 percenta p. a. Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 32,0 percenta a ročný výnos 3,6 percenta p. a. Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie na úrovni 17,2 percenta, čomu zodpovedal ročný výnos 2,1 percenta.

„Uplynulé dva roky 2022 a 2023 pod vplyvom vojnovej agresie na Ukrajine a energetickej krízy môžeme označiť z pohľadu vývoja na finančných trhoch za turbulentné. Zníženie výnosnosti (hodnoty indexu) nastalo v prípade takmer všetkých typov fondov. Výnimkou boli realitné fondy, ktorých výnosnosť počas uplynulých dvoch rokov plynule z kvartálu na kvartál rástla,“ upozornila analytička.

Slovenskí investori zarobili viac

Porovnanie tohtoročnej výkonnosti „slovenských“ a „českých“ akciových fondov skončilo podľa analytičky lepšie pre slovenské. Od začiatku roka zarobili 14,4 percenta v eurách, kým tie české len 11,9 percenta v českých korunách. Na päťročnej báze dosiahli slovenskí investori v akciových podielových fondoch zhodnotenie 9,7 percenta p. a. v eurách a českí investori len 7,6 percenta p. a. v českých korunách. „Aj po očistení výkonnosti 'slovenských', resp. 'českých' akciových fondov o menové vplyvy dosahovali 'slovenské' akciové fondy lepšie výsledky,“ dodala Sadovská.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Slováci budú čeliť novým výzvam, konsolidácia ovplyvní aj investičné prostredie