Takmer šesť mesiacov po tom, čo sa pred Ruskom pre jeho agresiu na Ukrajine zatvorili brány globálnych finančných trhov, skúša to Moskva na vlastnú päsť a zavádza dvojstupňový systém, cez ktorý sa jej „nepriatelia" nedostanú, píše Bloomberg.

Plán, ktorý je založený na návrhoch ruskej centrálnej banky a postupnom uvoľňovaní miestnych obmedzení, bude zameraný na mobilizáciu domáceho kapitálu a zvýhodňovanie jurisdikcií, ktoré Kremeľ pokladá za spriatelené.

Môžu obchodovať

Od pondelka (15. 8.) môžu investori z krajín, ktoré sa nepodpísali pod protiruské sankcie USA a ich spojencov, obchodovať na moskovskej burze s dlhovými cennými papiermi. Rozhodnutie burzy ukončilo vynútenú prestávku, ktorá trvala od chvíle, keď Rusko uzavrelo svoje trhy, aby tak po februárovej invázii na Ukrajinu obmedzilo odlev peňazí z krajiny.

Reštart obchodovania sa však nebude týkať klientov z „nepriateľských“ krajín, pre ktorých aj naďalej platí zákaz predaja alebo príjmov z predaja miestnych cenných papierov. Táto skupina investorov, do ktorej patria aj členské štáty EÚ, Kanada či Japonsko, stála vlani v Rusku za 90 percentami portfóliových investícií.

Začalo sa to nevyhnutnosťou

„Na začiatku bola nevyhnutnosť kontroly (pohybu) kapitálu, ktorej cieľom bola stabilizácia situácie,“ povedal Christopher Granville, jeden z riaditeľov londýnskej spoločnosti TS Lombard poskytujúcej finančné služby. „V súčasnosti ide skôr o zásadu neustúpiť, kým sú v platnosti bezprecedentné západné sankcie,“ dodal Granville.

Začiatkom augusta ruský prezident Vladimir Putin zakázal niektorým zahraničným bankám a energetickým spoločnostiam, aby do konca roka ukončili svoje podnikateľské aktivity v Rusku. Ďalším dekrétom umožnil šéf Kremľa ruským poskytovateľom úverov, ktorých devízy sú v dôsledku sankcií zmrazené, aby zastavili finančné operácie s korporátnymi klientmi denominované v príslušných (zmrazených) menách.

Ruský fond národného majetku môže po tom, ako mu boli znemožnené nákupy dolárov a eur investovať do mien štátov, ako sú Čína, India a Turecko. „Vzhľadom na okolnosti bude nevyhnutné rozvíjať obchodné a finančné vzťahy s krajinami, ktoré sú s Ruskom ochotné spolupracovať,“ komentoval situáciu bývalý vysokopostavený predstaviteľ ruskej centrálnej banky a ministerstva financií Oleg Vjugin.

Ďalšie dôležité správy

JB 27 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas fóra Agentúry pre strategické iniciatívy  prostredníctvom videokonferencie v Moskve 20. júla 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin attends the forum of the Agency for Strategic Initiatives via videoconference in Moscow, Russia, Wednesday, July 20, 2022. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko zakázalo západným investorom predávať podiely v bankách a energoprojektoch