Takmer šesť mesiacov po tom, čo sa pred Ruskom pre jeho agresiu na Ukrajine zatvorili brány globálnych finančných trhov, skúša to Moskva na vlastnú päsť a zavádza dvojstupňový systém, cez ktorý sa jej „nepriatelia" nedostanú, píše Bloomberg.
Plán, ktorý je založený na návrhoch ruskej centrálnej banky a postupnom uvoľňovaní miestnych obmedzení, bude zameraný na mobilizáciu domáceho kapitálu a zvýhodňovanie jurisdikcií, ktoré Kremeľ pokladá za spriatelené.
Môžu obchodovať
Od pondelka (15. 8.) môžu investori z krajín, ktoré sa nepodpísali pod protiruské sankcie USA a ich spojencov, obchodovať na moskovskej burze s dlhovými cennými papiermi. Rozhodnutie burzy ukončilo vynútenú prestávku, ktorá trvala od chvíle, keď Rusko uzavrelo svoje trhy, aby tak po februárovej invázii na Ukrajinu obmedzilo odlev peňazí z krajiny.
Reštart obchodovania sa však nebude týkať klientov z „nepriateľských“ krajín, pre ktorých aj naďalej platí zákaz predaja alebo príjmov z predaja miestnych cenných papierov. Táto skupina investorov, do ktorej patria aj členské štáty EÚ, Kanada či Japonsko, stála vlani v Rusku za 90 percentami portfóliových investícií.
Začalo sa to nevyhnutnosťou
„Na začiatku bola nevyhnutnosť kontroly (pohybu) kapitálu, ktorej cieľom bola stabilizácia situácie,“ povedal Christopher Granville, jeden z riaditeľov londýnskej spoločnosti TS Lombard poskytujúcej finančné služby. „V súčasnosti ide skôr o zásadu neustúpiť, kým sú v platnosti bezprecedentné západné sankcie,“ dodal Granville.
Začiatkom augusta ruský prezident Vladimir Putin zakázal niektorým zahraničným bankám a energetickým spoločnostiam, aby do konca roka ukončili svoje podnikateľské aktivity v Rusku. Ďalším dekrétom umožnil šéf Kremľa ruským poskytovateľom úverov, ktorých devízy sú v dôsledku sankcií zmrazené, aby zastavili finančné operácie s korporátnymi klientmi denominované v príslušných (zmrazených) menách.
Ruský fond národného majetku môže po tom, ako mu boli znemožnené nákupy dolárov a eur investovať do mien štátov, ako sú Čína, India a Turecko. „Vzhľadom na okolnosti bude nevyhnutné rozvíjať obchodné a finančné vzťahy s krajinami, ktoré sú s Ruskom ochotné spolupracovať,“ komentoval situáciu bývalý vysokopostavený predstaviteľ ruskej centrálnej banky a ministerstva financií Oleg Vjugin.