Pôvodne Grécko plánovalo predať päťročné dlhopisy v objeme 2 miliárd eur. Po až prekvapivo vysokom predbežnom dopyte, najmä zo zahraničia, však svoj oficiálny cieľ stanovilo na úrovni 2,5 miliárd eur. Ani táto suma však napokon nebola realitou a Grécko včera predalo svoj päťročný dlh v objeme až 3 miliárd eur. O grécke bondy prejavilo záujem až 550 investorov a ich celkový dopyt dosiahol úctyhodných viac ako 20 miliárd eur.
Úvodné nacenenie výnosu emisie bolo stanovené v rozpätí 5 až 5,25 percenta. Kupón dlhopisov bol nakoniec určený na úrovni 4,75 percenta, no keďže investori požadovali o čosi viac, dlhopisy nakúpili s miernym diskontom (za menej, než je ich nominálna hodnota) a výnos do splatnosti tak dosiahol 4,95 percenta.
To je stále pomerne málo na krajinu, ktorá len pred dvomi rokmi ostrihala investorov o väčšinu vložených prostriedkov a ktorá je stále hodnotená hlboko v špekulatívnom pásme. Ale zdá sa, že pri love na výnosy sa na zlé spomienky zabúda rýchlo.
To, že Európska centrálna banka (ECB) investorom kryje chrbát prípadným spustením programu OMT, je druhá vec. Pokiaľ ale ide o Grécko, po nedávnych skúsenostiach opatrnosti nikdy nie je dosť.
Pri toľkej pozornosti venovanej Grécku sa úspešná írska aukcia dlhopisov zaobišla takmer bez povšimnutia. My sme ju ale zaregistrovali a vieme, že zelený ostrov predal 10-ročné dlhopisy v objeme 1 miliardy eur pri veľmi priaznivom výnose 2,92 percenta.
Dopyt investorov prekonal ponuku krajiny takmer trojnásobne a Írsko tak pokračuje v úspešnom napĺňaní misie. Od začiatku tohto roka Írsko na trhu získalo prostredníctvom predaja dlhopisov už 5,75 miliárd eur, čo predstavuje viac ako 70 percent ročného plánu. A to sme len načali druhú štvrtinu roka.
Pozitívne správy vo štvrtok prišli aj z amerického trhu práce. Počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň dosiahol rovných 300-tisíc ľudí, čo je najmenší prírastok za takmer 7 rokov. Číslo však mohli skresliť smerom nadol aj blížiace sa Veľkonočné sviatky.
Komisár EÚ pre obchod Karel De Gucht sa vo štvrtok pokúsil zamiešať kartami na devízovom trhu slovami, že euro je voči doláru prisilné a omnoho lepší by bol kurz na úrovni 1,20 EURUSD. Ďalšiemu posilneniu eura však nezabránil a spoločná mena eurozóny si vo štvrtok voči doláru polepšila na dohľad úrovne 1,39 EURUSD, v okolí ktorej sa obchoduje aj v piatok ráno.
A to aj napriek tomu, že z prostredia ECB opakovane zaznievali hlasy o možnosti kvantitatívneho uvoľňovania. Zdá sa, že trhom už len slová nestačia a ECB bude musieť pristúpiť k skutkom.
Väčšina európskych akciových indexov zakončila štvrtkové obchodovanie v červenom. Strácali najmä akcie z európskej periférie, keď španielsky IBEX poklesol o – 1,4 percenta a strata talianskeho MIB bola len o desatinu percenta miernejšia. Nemecký DAX si odpísal pol percenta a v miernom mínuse je aj v porovnaní so začiatkom roka.
Americké akciové trhy si vo štvrtok prešli výplachom, ktorého „ťahúňom“ boli najmä akcie biotechnologických spoločností. Technologický index NASDAQ stratil viac ako 3 percentá, pričom v červenom ukončilo obchodovanie až 99 zo 100 akcií, ktoré index združuje.
Index S&P500 vo štvrtok oslabil o – 2,1 percenta a – 1,6 percenta si odpísal aj index Dow Jones. Výsledková sezóna v USA v piatok pokračuje zverejneniami viacerých významných finančných spoločností, čo môže opäť zamiešať karty.
Autorka je analytička Poštovej banky
- TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu