Potenciálne znovuzvolenie Donalda Trumpa vyvolalo medzi investormi rozporuplné názory na bezpečnosť aktív. Podľa prieskumu agentúry Bloomberg, ktorý zahŕňal portfólio manažérov, ekonómov a retailových investorov, drahé kovy prekonali americký dolár ako preferované útočisko v pomere dva ku jednému.
„Pre investorov hľadajúcich diverzifikáciu a ochranu pred infláciou je zlato ideálnou voľbou. Geopolitické riziká, rastúci americký deficit a inflačné politiky Donalda Trumpa budú ďalej zvyšovať jeho hodnotu,“ tvrdí analytik JPMorgan Chase Gregory Shearer.
Držitelia zlata by navyše mohli profitovať z potenciálneho víťazstva republikánov v Kongrese, čo by Trumpovi umožnilo realizovať jeho ekonomické vízie, dodáva Bloomberg.
Historicky spotová cena zlata počas Trumpovho prezidentského mandátu posilnila o viac ako 50 percent. Tento nárast je však potrebné vnímať v kontexte globálnej pandémie COVID-19 a bezprecedentne nízkych úrokových sadzieb.
Odborníci sa zhodujú, že aktuálne makroprostredie opäť vytvára priaznivé podmienky pre drahé kovy. Očakávané zníženie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému v septembri by malo oslabiť americkú menu.
Súčasne, agresívny nákup zlata centrálnymi bankami od roku 2022, motivovaný snahou o zníženie závislosti od dolára, vytvára stabilný dopyt po blyštiacom sa kove.
Na druhej strane, niektorí poprední ekonómovia veria, že druhé Trumpovo obdobie môže mať opačný efekt. Podpora znižovania daní, zavádzanie ciel a oslabenie regulácií na Wall Street by mohlo viesť k opätovnému sprísňovaniu menovej politiky Fedu.
„Vo svetle chaotických volieb a finančných dopadov Trumpovej politiky sa investícia do amerického dolára javí ako vysoko riziková,“ konštatuje riaditeľka výskumu v XTB Kathleen Brooks.