New York Times v auguste písali o 36-ročnom Čechovi Janovi Šrámekovi, ktorý v Spojených štátoch stavia mesto budúcnosti. Bývalý obchodník z Goldman Sachs spolu s niektorými zvučnými menami technologického priemyslu vrátane amerického investora Marca Andreessena, Laurene Powellovej Jobsovej, Michaela Moritza zo Sequoia Capital a spoluzakladateľa LinkedInu Reida Hoffmana zafinancoval svoju novú spoločnosť Flannery Associates.

Tá podľa Business Insideru v okolí Travisovej leteckej základne v okrese Solano v metropolitnej oblasti Bay Area odkúpila približne 52-tisíc akrov (21-tisíc hektárov) poľnohospodárskej pôdy v hodnote 800 miliónov dolárov. Záhadné mesto, ktoré tu Šrámek plánuje vybudovať, sa má podľa neho niesť v retro duchu.

„Od začiatku sme verili, že ak chcete ísť vpred, musíte sa vrátiť späť,“ vysvetlil Šrámek, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti California Forever, v rozhovore pre KQED. V postupoch, podľa ktorých sa mestá stavali posledných stotisíc rokov, sa podľa neho skrýva veľa užitočných poznatkov.

Nové mestečko má byť inšpirované starými americkými štvrťami, ktoré sa stavali pred sto rokmi. Šrámek dodal, že nové mestečko sa bude od bežných vízií o modernom meste odlišovať. Väčšina architektov chce totiž stavať „mestá zajtrajška“. „My chceme postaviť mesto včerajška,“ dodal Šrámek na margo projektu.

Mestu budú dominovať radové domy, ktoré sú podľa českého podnikateľa jedným z najviac podceňovaných typov budov. „Môžu ich stavať malé stavebné firmy. Môžu byť postavené oveľa lacnejšie. Môže ísť o radové rodinné domy s dvorom,“ dodal.

Kritici, vrátane starostky Fairfieldu Catherine Moyovej, tvrdia, že výstavba na zostávajúcej poľnohospodárskej pôde v Kalifornii nie je dobrým nápadom. „Tu je moja rada – títo miliardári by mali vziať svoje miliardy a vrátiť sa do Silicon Valley a postaviť tam výškové bytové domy pre nízkopríjmové skupiny, aby ich zamestnanci mohli pracovať a bývať na rovnakom mieste,“ odkázala investorom starostka.

Ďalšie dôležité správy

Výstavba pokračuje.
Neprehliadnite

Najprv byt, potom peniaze. Čína v meste budúcnosti testuje nový realitný model