Aj keď má vláda a najviac minister hospodárstva Juraj Miškov ambíciu do konca volebného obdobia zrušiť štátnu pomoc pre prichádzajúce firemné investície, nechala pre ne schváliť mäkšie pravidlá. Týkajú sa rozsahu investície.
Novela zákona o investičnej pomoci, ktorú vo štvrtok večer schválil parlament, znížila minimálne sumy, od ktorých sa investície kvalifikujú na získanie podpory od štátu. Nápor žiadostí neočakáva ministerstvo hospodárstva ani investičná agentúra SARIO. Preto nehrozí ani skok v množstve poskytnutých stimulov.
Novela pomerne výrazne sprísnila formálne pravidlá, ktoré dávajú investorom šancu získať od vlády podporu pre ich investície. Ako hlavný cieľ má zákon v novom znení vytvoriť funkčný filter, ktorý čo najpresnejšie identifikuje tých investorov, pri ktorých je nevyhnutná štátna motivácia a najmä, pri ktorých má význam. Pričom, ako poznamenal nedávno pre TREND minister J. Miškov, už teraz sú investori so záujmom o štátnu pomoc výrazne v menšine.
Čo sa bude strážiť
Účelnejšie poskytovanie stimulov má zabezpečiť kombinácia jemnejších kvantitatívnych kritérií a jasnejšie vymedzených formálnych pravidiel. Úradníci by mali po novom prihliadať napríklad na to, či štátna podpora motivuje investora, aby svoju investíciu rozšíril. Novinkou bude aj to, že aj keď investícia naplní objemové kritériá, no nebude možné dokázať, že bez pomoci štátu by sa neuskutočnila, štát by ju firme nemal dať. Na druhej strane, ak úradníci ministerstva a SARIO uznajú význam investora a opodstatnenosť dodatočnej motivácie, má byť schvaľovanie prehľadné a pružné.
Z prijímania pomoci bez skutočne motivačného efektu by malo investorov vylučovať aj prísnejšie časové pravidlo. Kým investor nedostane od SARIO potvrdenie, že sa jeho projekt kvalifikuje na štátnu pomoc, nebude môcť začať stavať ani objednávať stroje.
Na druhej strane sa zúži priestor na podporu pre firmy, ktoré si svojou investíciou nie sú isté. Ak totiž firma do roka po schválení stimulov nezačne s výstavbou a do troch rokov nerozbehne prevádzku v podporenom závode, nárok na pomoc od štátu stratí.
Zaujímavé lokality
Geograficky sa na štátnu pomoc naďalej kvalifikujú najmä investície do málo rozvinutých regiónov Slovenska. Typom investície by mali mať nárok na motivačný príspevok napríklad zaujímavé projekty, ktoré sa sústreďujú na technologické a vývojové pracoviská a centrá zdieľaných služieb. Nárok na podporu má ostať aj pre investície do turizmu. Pri nich nebude poskytovateľom ministerstvo hospodárstva, ale rezort dopravy, ktorý má v kompetenciách aj turizmus.
S ohľadom na prísne preverovanie stimulačného efektu počíta zámer ministerstva hospodárstva s možnosťou poskytovať investičnú pomoc pre širší okruh podnikateľov. Jedným z prvkov je zníženie minimálnej výšky investície, ktorá sa kvalifikuje na štátnu pomoc, na polovicu.
Popri tom bude mať ministerstvo výrazne širšie kontrolné právomoci. Do zákona sa dostali nielen mechanizmy na kontrolu využitia podpory, ale aj sankcie pre prípad, že investor neplní dohodu so štátom. Novela pomerne detailne popisuje aj situácie, v ktorých musí investor stimuly vrátiť.
Menej hotovosti
Preferovanou formou investičnej pomoci majú byť daňové úľavy. Investori by mohli dostať možnosť odpísať schválený objem daní namiesto doterajších piatich až v období desiatich rokov. Túto formu pomoci podporil v druhom parlamentnom čítaní pozmeňovacím návrhom s alternatívnym spôsobom výpočtu úľavy poslanec a bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren.
Hotovostné dotácie by mali byť vyhradené pre najstrategickejšie projekty a podľa ministra J. Miškova zrejme iba tento rok. „Od budúceho roka máme záujem poskytovať iba daňové úľavy,“ popísal plány svojho rezortu na minulotýždňovej tlačovej konferencii SARIO. V okresoch s podpriemernou nezamestnanosťou budú priame príspevky nedostupné. Okrem toho J. Miškov za posledný týždeň niekoľkokrát zdôraznil, že má záujem do konca volebného obdobia prestať poskytovať investičnú pomoc úplne. Dosiahnuť to chce zlepšením podnikateľského prostredia, ktoré má byť podľa jeho ambície pre firmy dostatočným lákadlom. Pomôcť tomu má najmä legislatívna iniciatíva na zjednodušenie podnikateľských zákonov a odstránenie byrokratických bariér.
Foto na titulke - Flickr.com