Slováci sa v oblasti investícií zlepšujú, avšak iba veľmi mierne. Ich investičná gramotnosť sa medziročne zvýšila o 0,6 percenta. Za celkom neskúsených sa na Slovensku považuje 15 percent respondentov.

Sebavedomie Slovákov však nezodpovedá ich reálnym znalostiam, z čoho môžu pri investovaní vyplynúť zásadné omyly. Ukázal to prieskum investičnej platformy Portu.

Problém s investovaním a sporením

Najvyššiu investičnú gramotnosť preukazujú na Slovensku najmä starší ľudia. Kým v Česku sa najviac zlepšujú najmladší, u nás zaznamenali najväčší medziročný prepad vedomostí. Dôvodom môže byť podľa vyjadrení Portu zaostávanie slovenského školstva, keďže najvyššiu mieru vedomostí preukazujú tí, ktorí sa vzdelávali ešte v dobách spoločného štátu.

Väčšina Slovákov správne rozumie pojmu inflácia. No problém im robí rozdiel medzi investovaním a sporením, ako i to, že s vyšším potenciálnym výnosom sa viaže aj vyššie riziko. Asi len tretina respondentov si uvedomuje, že na rozdiel od sporenia nie sú pri investovaní výnosy zaručené.

Starší si neveria, ale majú najlepšie výsledky

Prieskum potvrdil, že sebavedomie nezodpovedá skutočným vedomostiam ľudí o investovaní. Na Slovensku je pritom tento fenomén ešte silnejší než v Česku. Napriek tomu, že Slováci vedia o investovaní menej než Česi, veria si v ňom viac. Za skúsených a znalých investorov sa na Slovensku považuje vyše tretina respondentov, v Česku iba štvrtina.

Najmenej vo svoje schopnosti verí u nás najstaršia veková skupina, ktorá však paradoxne dosiahla v prieskume najlepšie výsledky.

„Veľa ľudí začalo investovať počas pandémie covid-19. Vtedy trhy zažívali zlaté časy, keď väčšina aktív stúpala na cene. Mnohí tak mohli získať presvedčenie, že sú na investovanie experti,“ komentuje riaditeľ Portu Martin Luňáček.

Nedostatočná diverzifikácia

Rok 2022 však podľa neho priniesol vytriezvenie. „Pozitívne na tom však je, že ľudia získali skúsenosť. Zistili, že investície nie je možné brať ako lotériu, je potrebné k nim pristupovať s rozumom, dívať sa na ne dlhodobo, správne rozumieť, do akého finančného produktu dávam peniaze, aké sa k nemu viažu riziká a teda aj možné straty,“ hovorí Luňáček. Podľa neho je hlavným rizikom nedostatočná diverzifikácia, ktorá so sebou prináša možnosť veľkých strát, ak si človek vyberie zle.

Prieskum uskutočnila pre investičnú platformu Portu už druhýkrát výskumná agentúra Ipsos. Online dotazník vyplnila v decembri 2022 vzorka 1 050 respondentov. V prieskume sa merali znalosti Slovákov v oblasti investícií. Hlavným cieľom bolo zistiť úroveň vedomostí o investovaní, sporení, rizikách výnosov, vplyve inflácie a overiť znalosti o akciovom trhu.

Ďalšie dôležité správy

AI
Neprehliadnite

Umelá inteligencia dostala úlohu namiešať investície tak, aby prekonala trh. Takto to dopadlo