Podľa zakladateľa a hlavného investičného riaditeľa britského hedžového fondu Argonaut Capital Partners Barryho Norrisa je vodík nevýhodnou stávkou pre investorov, ktorí z neho chcú v blízkej budúcnosti profitovať, píše agentúra Bloomberg.

„Bohužiaľ, je to úplné plytvanie časom,“ dodal Norris, ktorý si nie je istý, či podnikateľské modely mnohých vodíkových firiem budú fungovať. Sám riaditeľ v rámci investovania zvolil krátku pozíciu, čím jasne stavil na pokles cien akcií týchto firiem.

Vysoké náklady

V závislosti od toho, kto sa pýta, je vodík buď kľúčovým dielom skladačky na zníženie emisií skleníkových plynov alebo predraženým a nadhodnoteným rozptýlením od riešenia problému.

Vodík má potenciál generovať energiu pri takmer nulových emisiách oxidu uhličitého. Na rozdiel od solárnej energie alebo vetra je ho však potrebné prv vyťažiť. To možno urobiť niekoľkými spôsobmi, pričom niektoré sú čistejšie než ostatné. Zatiaľ sa najbežnejšie a najlacnejšie formy výroby spoliehajú na fosílne palivá.

Najčistejšia forma je známa ako zelený vodík, pri výrobe ktorého elektrolyzér poháňaný zdrojmi obnoviteľnej energie rozkladá molekuly vody na vodík a kyslík. Tento proces je nákladný, a preto je veľa investorov skeptických. Ďalšie výzvy tejto metódy zahŕňajú skladovanie zeleného vodíka tak, aby sa dal použiť na pohon vozidiel.

„Vodík si vyžaduje obrovské kapitálové náklady, ktoré sú spojené s výstavbou elektrolyzéra. Aby došlo k ich splateniu, musí byť využitie kapacity veľmi vysoké. Preto potrebujete stabilný a konzistentný zdroj energie, ktorý v elektrolyzére vyrába vodík,“ vysvetlil Norris.

Jediným konkurencieschopným spôsobom tvorby vodíka je z hľadiska nákladov ten, ktorý využíva fosílne palivá, vodu alebo jadrovú energiu.

Predražené akcie

Ian Simm, generálny riaditeľ spoločnosti Impax Asset Management, je v otázke krátkodobých vyhliadok vodíka opatrný. Klimatický zákon administratívy amerického prezidenta Joea Bidena môže zásadne zmeniť situáciu, no aj napriek tomu nie je jasné, ako budú súvisiace dotácie fungovať v praxi.

Viacero svetových vlád vyčlenilo na dotácie viac než 280 miliárd dolárov, čo od roku 2021 predstavuje štvornásobný nárast. Výrobcovia elektrolyzérov si čoraz viac uvedomujú, že ich optimizmus bol prehnaný, a tak svoje snahy o expanziu znižujú. Úroveň dodávok elektrolyzérov aj napriek tomu rastie ďalej, podotkla analytička Bloombergu Siao-tching Wangová.

Firma Impax spravuje klientske aktíva v hodnote približne 50 miliárd dolárov a patrí medzi najväčších správcov nízkouhlíkových fondov na svete. Akcie vodíkových firiem sú podľa nej stále predražené.

Index Solactive Global Hydrogen, ktorého členmi sú napríklad spoločnosti Plug Power, NEL ASA a Ballard Power Systems, klesol tento rok o viac než  20 percent. Od svojho vrcholu v novembri 2021 už index klesol zhruba o 70 percent.

Z dlhodobého hľadiska 10 až 15 rokov je však podľa Simma dôvod na optimizmus. Vodík totiž vždy bude jedným z kľúčových spôsobov dekarbonizácie priemyslu. „Z krátkodobého hľadiska je naozaj ťažké veriť v rýchlu expanziu dopytu na takú úroveň, do ktorej by sme investovali,“ uzavrel riaditeľ Impaxu.

Ďalšie dôležité správy

Richard Kvasňovský - výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ)
Neprehliadnite

Ľudia nespoznajú rozdiel. Testovanie ukázalo, čo pri vodíku funguje a kde sú rezervy