Investície a projekty zamerané na nízkoemisný vodík sú na vzostupe. Konečné investičné rozhodnutia pre tieto projekty sa za posledných 12 mesiacov zdvojnásobili, avšak inštalovaná kapacita aj dopyt zostávajú nízke, pretože odvetvie čelí neistote. V správe to uvádza Medzinárodná agentúra pre energiu.

Dodala, že na rýchlejšie zavádzanie sú potrebné pravidlá na podporu dopytu v dôležitých odvetviach, ako je ťažký priemysel, rafinéria a diaľková doprava.

Investičné rozhodnutia predstavujú päťnásobné zvýšenie súčasnej produkcie nízkoemisného vodíka do roku 2030. Celková kapacita elektrolyzérov, ktoré majú konečné investičné rozhodnutie, teraz celosvetovo predstavuje 20 gigawattov.

Vývojári čakajú na vládnu podporu

Hlavný podiel na nových projektoch za posledný rok má Čína, a to viac ako 40 percent. V krajine sa teraz nachádza 60 percent celosvetovej výrobnej kapacity elektrolyzérov.

Napriek novým projektom zostáva inštalovaná kapacita elektrolyzérov a objem vodíka s nízkymi emisiami nízky, pretože vývojári čakajú na vládnu podporu, kým začnú investovať. Neistota týkajúca sa dopytu a regulačných rámcov znamená, že väčšina projektov je stále v štádiu plánovania alebo v počiatočnej fáze vývoja a ich realizácia je ohrozená.

Celosvetový dopyt po vodíku by mohol tento rok vzrásť približne o tri milióny ton, predovšetkým v rafinérskom a chemickom sektore. To však treba považovať skôr za dôsledok širších ekonomických trendov ako za výsledok úspešne stanovených pravidiel, uviedla IEA. Dodala, že dopyt je v súčasnosti z veľkej časti pokrytý vodíkom vyrábaným z fosílnych palív. Nízkoemisný vodík hrá stále len okrajovú úlohu.

Vládne ciele sa líšia

Správa tiež upozornila na rozpor medzi vládnymi cieľmi v produkcii a dopyte. Zatiaľ čo ciele produkcie stanovené vládami na celom svete do roku 2030 predstavujú 43 miliónov ton, ciele dopytu len 11 miliónov ton.

Veľkým problémom zostávajú technologické a výrobné náklady. Najmä elektrolyzéry sú v sklze pre vyššie ceny a napäté dodávateľské reťazce. Znižovanie nákladov závisí od technologického vývoja a dosiahnutia úspor z rozsahu.

Vhodná alternatíva k fosílnym palivám

Nízkoemisný vodík by sa mal stať dôležitým prvkom v dekarbonizácii rôznych priemyselných odvetví, dopravy a energetiky. Ponúka totiž alternatívu k fosílnym palivám s nižšími emisiami skleníkových plynov. Za nízkoemisné sú považované tzv. modrý a zelený vodík.

Modrý vodík sa vyrába z fosílnych palív, emisie oxidu uhličitého sú ale zachytávané a ukladané, čo znižuje vplyv na klímu. Zelený vodík sa vyrába s využitím obnoviteľných zdrojov energie, je teda prakticky bezemisný.

Ďalšie dôležité správy

Predstavenie projektu zameraného na výrobu vodíka prostredníctvom elektrolýzy v Košiciach 5. mája 2022. Na snímke vodíková čerpacia stanica.  FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Vodík je sľubným zdrojom energie, ale stále nie celkom ekologickým