Americká internetová spoločnosť Yahoo odchádza z čínskeho trhu, zdôvodňuje to stále náročnejšími podmienkami pre podnikanie. V Číne sa podľa firmy začína meniť aj právne prostredie, ktoré jej tam ďalšie pôsobenie komplikuje.

Firma, ktorá patrí k priekopníkom e-mailových služieb, v Číne pôsobila asi 20 rokov. Od 1. novembra ale prestáva služby v tejto najľudnatejšej krajine sveta poskytovať, postupne tak užívateľom z pevninskej Číny nebudú dostupné.

„Spoločnosť Yahoo naďalej stojí za právami našich používateľov a za slobodný a otvorený internet. Našim používateľom ďakujeme za podporu," píše sa v oznámení firmy, z ktorého cituje AP.

Končí aj LinkedIn

Yahoo je už druhou veľkou technologickou firmou zo Spojených štátov, ktorá sa v posledných týždňoch rozhodla svoje aktivity v Číne utlmiť alebo ukončiť. 

V októbri oznámila spoločnosť LinkedIn zo skupiny Microsoft, že do konca roka v Číne zavrie svoju internetovú profesijnú sieť a začne tam ponúkať len elektronickú nástenku s ponukou práce.

Spoločnosť Yahoo svoje aktivity v Číne už v minulosti utlmila, v roku 2015 sa potom rozhodla zavrieť svoju kanceláriu v Pekingu. Jej odchod z Číny je do značnej miery symbolický, pretože časť služieb tam firma aj tak nemohla ponúkať. Čínske úrady blokovali aj jej hlavný webový portál.

V krajine vládne výrazná cenzúra

Firma v minulosti v Číne prevádzkovala aj hudobné a e-mailové služby. Po roku 2010 ale aj tie boli kvôli postoju čínskych úradov ukončené.

Čínske úrady internet výrazne cenzurujú a od firiem, ktoré v krajine poskytujú internetové služby, vyžadujú spoluprácu. Poskytovatelia týchto služieb tak sami musia blokovať obsah, ktorý je v Číne považovaný za nežiaduci. Sú to široké témy, od politických až napríklad po návody na teroristické útoky.

Peking v kontinentálnej Číne blokuje aj väčšinu zahraničných sociálnych médií a vyhľadávačov, ako je Facebook alebo Google. Užívatelia v Číne, ktorí chcú mať k týmto webom prístup, blokovanie obchádzajú využívaním virtuálnych súkromných sietí (VPN).

bitcoin
Neprehliadnite

Najdôležitejšia lekcia, ktorú som sa naučil zo zákazu kryptomien v Číne