MERS, SARS či najnovšie nový koronavírus 2019-nCoV . Všetky majú spoločného menovateľa. Na internete sa o nich pri prvej zmienke hneď začali šíriť vo veľkom rôzne dezinformácie. Takáto krízová situácia môže prinášať šírenie stresu a paniky medzi ľuďmi.

Strach je prirodzená reakcia

Podľa výskumníčky Globsecu Dominiky Hajdu je to prirodzená reakcia spôsobná strachom o seba a svojich blízkych. „Preto je počas krízových situácií nesmierne dôležité, aby príslušné autority, to znamená štát či lokálna a medzinárodná expertná komunita, čo najrýchlejšie zareagovali a usmernili obyvateľov ako v prípade šírenia vírusu postupovať,“ vysvetľuje pre TREND.

Tu však do tohto procesu vstupujú sociálne siete, na ktorých z roka na rok rapídne rastie počet nových používateľov. Podľa výskumníčky nám internet dáva moc publikovať a ďalej zdielať akúkoľvek informáciu prakticky kdekoľvek. Častokrát sa teda stane, že skôr, než sú vydané oficiálne stanoviská, je online priestor zaplavený množstvom neoverených konšpirácií, bludov a vymyslených príbehov. Tie potom zbytočne a nekontrolovateľne šíria paniku a vnášajú neistotu do spoločnosti.

Korektné informovanie zo strany autorít o koronavíruse je o to ťažšie, že sa nové vírusové ochorenie šíri pomerne rýchlo. D. Hajdu vysvetľuje, že v momente ak ľudia nemajú pocit kontroly nad situáciou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa