Americký výrobca čipov Intel v reakcii na ich globálny nedostatok rozšíri produkciu. V americkom štáte Arizona vzniknú za 20 miliárd dolárov dve nové továrne a firma bude čipy vyrábať aj na zákazku pre externých záujemcov. V utorok to oznámil nový generálny riaditeľ Pat Gelsinger. Za tým účelom vznikne samostatná obchodná divízia, ktorej budovanie podľa šéfa firmy potrvá roky.
Problém s nedostatkom polovodičov majú v období pandémie mimo iného svetové automobilky. Volkswagen, General Motors, Ford, Renault, Toyota, Fiat Chrysler či Nissan museli kvôli výpadkom dodávok aj zastavovať alebo prerušovať výrobu.
Intel má zaplatiť za porušenie patentov 2,18 miliardy amerických dolárov
Intel výrobe čipov dominoval po desaťročia, v poslednej dobe ale nabral v porovnaní s ázijskou konkurenciou oneskorenie vo vývoji. Od doby, kedy spoločnosť Apple predstavila svoj prvý smartfón sa len ťažko prispôsoboval odklonu od osobných počítačov k mobilným zariadeniam. Intel je stále ziskový, ale najväčší rozkvet z éry PC má dávno za sebou, uviedla agentúra AP. Apple mu vlani zasadil ďalšiu ranu, keď oznámil, že pre svoje počítače Mac bude používať vlastné čipy. Gelsinger v utorok tiež uviedol, že v najbližších mesiacoch oznámi aj rozšírenie kapacít v Európe. Akcie Intelu po utorkovom oznámení posilnili o viac ako tri percentá.
Intel je jednou z mála posledných spoločností, ktorá čipy navrhuje aj vyrába. Konkurenti Qualcomm a Apple si navrhnuté čipy nechávajú vyrábať u zmluvných partnerov. Krok Intelu podľa agentúry Reuters pomôže vyrovnať technologickú rovnováhu vo svete a posilní Európu a Spojené štáty. Vzhľadom k napätiu vo vzťahu k Číne sa vlády oboch kontinentov začali obávať koncentrácie výroby čipov na Taiwane.