Americký výrobca čipov Intel plánuje investovať 20 miliárd dolárov do výroby čipov v Spojených štátoch. S odvolaním sa na informované zdroje to dnes uviedla agentúra Reuters. Investícia by mala vytvoriť asi 3 000 nových pracovných miest.
Investícia do výroby
Počiatočná suma 20 miliárd dolárov má byť prvým krokom v rámci širšej investície do komplexu ôsmich tovární, ktorý by mohol stáť desiatky miliárd dolárov. Americký prezident Joe Biden má na dnešok naplánovaný prejav o úsilí americkej vlády zvýšiť dodávky polovodičov, posilniť výrobu v USA a obnoviť aj dodávateľské reťazce, uviedol už predtým Biely dom.
Šéf Intelu Pat Gelsinger má podľa zdrojov vystúpiť s Bidenom. Biely dom na žiadosť o komentár nereagoval. Intel odmietol svoje plány komentovať. Oznámil však, že Gelsinger dnes zverejní podrobnosti o najnovších plánoch Intelu na investície do výroby, pretože firma sa snaží uspokojiť rastúci dopyt po pokročilých polovodičoch.
Nové továrne na čipy
Gelsinger vlani na jeseň uviedol, že firma plánuje v USA ďalší kampus, v ktorom by sa malo nachádzať osem tovární na výrobu čipov. Denníku Washington Post povedal, že tento komplex by mohol v nasledujúcich desiatich rokoch stáť 100 miliárd dolárov a zamestnať až 10-tisíc ľudí.
Výrobcovia čipov sa snažia zvýšiť výrobu. Firmy po celom svete, od výrobcov automobilov po výrobcov spotrebnej elektroniky, sa totiž stretávajú s nedostatkom týchto častí. Intel sa tiež snaží získať späť pozíciu hlavného výrobcu najmenších a najrýchlejších čipov od súčasného lídra, ktorým je taiwanská firma TSMC.
Nedostatok polovodičov bude pretrvávať
Plány Intelu na výstavbu nových tovární ale nezmiernia súčasný nedostatok dodávok, pretože výstavba takýchto komplexov trvá roky. Gelsinger už predtým odhadol, že nedostatok čipov možno potrvá až do roku 2023. V septembri Intel začal výstavbu dvoch tovární v Arizone. Preteky za 20 miliárd dolárov zvýšia celkový počet tovární v areáli na šesť.