Plánovaný závod na výrobu čipov spoločnosti Intel v Nemeckom Magdeburgu by mohol po spustení výroby, ktoré je naplánované na rok 2027, viac ako zdvojnásobiť spotrebu elektrickej energie tohto východonemeckého mesta, píše POLITICO.
„Keď Intel spustí prevádzku bude jeho spotreba elektriny vyššia ako je v súčasnosti celková spotreba mesta,“ s 240-tisíc obyvateľmi, uviedol bývalý starosta Magdeburgu Lutz Trümper. Jeho slová potvrdil aj prevádzkovateľ miestnej elektrizačnej sústavy spoločnosť 50Hertz Transmission. Práve Trümper podpísal v marci tohto roka dohodu, ktorá priviedla Intel do Magdeburgu; o tri mesiace nato post starostu opustil.
Veľké príležitosti
Intel má v úmysle začať v Magdeburgu s tritisíc zamestnancami, ale ich počet by sa mal postupne zvýšiť až na konečných 20-tisíc. Reálne energetické nároky továrne v plnej prevádzke by dokonca mohli dosiahnuť „trojnásobok energetických potrieb Magdeburgu,“ povedala predsedníčka strany Zelených v Sasku-Anhaltsku Madeleine Linkeová.
Napriek tomu, že projekt Intelu predstavuje pre mesto v oblasti s relatívne vysokou nezamestnanosťou obrovskú príležitosť, na pomoc s napájaním továrne bude potrebné vybudovať novú elektrickú stanicu. Energia je pred touto zimou v Nemecku nesmierne horúcou témou, keďže Rusko v podstate zastavilo dodávky plynu do krajiny, v dôsledku čoho boli úrady vzhľadom na stúpajúce ceny energií nútené prikročiť k nepopulárnym opatreniam vrátane obmedzenia vykurovania v sociálnych bytoch či zatvárania verejných plavární a sáun.
Obnoviteľné zdroje
Aj keď Intel sľúbil, že vo svojej továrni bude využívať výlučne energiu pochádzajúcu z obnoviteľných zdrojov, to je pravdepodobné až od roku 2030. Dovtedy bude musieť Nemecko vybudovať nové zdroje elektrickej energie, keďže zostávajúce jadrové elektrárne sa úrady chystajú odstaviť a krajina chce pokračovať v znižovaní svojej závislosti od plynu využívaného ako palivo v paroplynových elektrárňach.