„Nové podmienky oddlženia umožnili ľuďom v neriešiteľných problémoch zaradenie späť do spoločnosti. Bohužiaľ, našli sa aj takí, ktorí inštitút oddlženia zneužívajú,“ uviedla Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS).

V posledných mesiacoch súdy podľa agentúry zrušili niekoľko oddlžení. Okresný súd Košice I rozhodol o zrušení oddlženia dlžníka, ktorý mal za posledné tri roky hrubú mzdu vyššiu ako 1 500 eur, a teda bol platobne schopný. ASINS uviedla aj prípad Okresného súdu Prešov, ktorý rozhodol o zrušení oddlženia dlžníka, keďže pred podaním návrhu na oddlženie neuviedol dôležitú informáciu týkajúcu sa svojho majetku a príjmu.

Asociácia dlhodobo upozorňuje na potrebu komunikácie dlžníka s veriteľom. Riešenia, ako dohodnutie splátkového kalendára s prijateľnou výškou splátky alebo odpustenie časti dlhu, umožňujú vyhnúť sa negatívnym dôsledkom oddlženia ako strata financií pre veriteľov a kredibility pre dlžníkov. Dlhové poradne informovali, že 20 z 26 dlžníkom s pôvodným záujmom o oddlženie pomohlo nastavenie prijateľných splátok.

Okrem apelov na osobnú zodpovednosť však ASINS od roku 2019 nalieha na slovenskú vládu na sprísnenie zákonov týkajúcich sa oddlženia fyzických osôb. Legislatívne riešenie považuje za nutné, keďže zneužívanie oddlženia ma negatívny vplyv na celú spoločnosť cez výpadok príjmov Sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní, neuhradených nájmov a nezaplatených faktúr.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava člen rady  Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ)Pavol Majher, prezident RRZ Ján Tóth, členovia rady RRZ Martin Šuster a Juraj Kotian počas tlačovej konferencie na tému Aktuálny výhľad verejných financií na roky 2023 až 2026. Potrebná veľkosť ozdravných opatrení. Zhodnotenie predloženého Program stability v Bratislave vo štvrtok 1. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bez trvalých opatrení môže dlh Slovenska prekročiť maastrichtské kritériá