Ak sa opýtate slovenských učiteľov, kto v školskom systéme je pre ich prácu zbytočný, inšpektorov budú skloňovať najčastejšie. Vraj sú ako slepé črevo a zo systému ich treba vyoperovať.
Radikálny názor vychádza zo skúseností. Inšpektor karhajúci riaditeľku nemenovaného gymnázia za to, že matikárka na hodine nepovedala nič o výchove k rodičovstvu, je extrémny prípad. No ani dôkazy o užitočnosti štátnej školskej inšpekcie, ktoré zverejňuje na svojej stránke v časti Správa o stave a úrovni výchovy a vzdelávania, nevyznievajú o nič lepšie.
V ostatnej sa dočítate, že situácia v kvalite vody v zariadeniach zásobovaných z verejného vodovodu bola oproti roku 2009 nezmenená a školy majú rezervy v dodržiavaní štruktúry školského vzdelávacieho programu podľa formy nalinkovanej zákonom. Nie, minister Dušan Čaplovič neplánuje štátnu školskú inšpekciu podľa vzoru Fínska zrušiť. Naopak, podľa ministerstvom predloženej novely zákona o štátnej správe v školstve sa moc inšpekcie posilní.
Doteraz sa správa o inšpekcii stala platnou až po jej prerokovaní a podpísaní inšpektorom a riaditeľom školy, po novom bude môcť podpisy nahradiť doručenie správy riaditeľovi. Fakt, že inšpekcia na základe správy z kontroly môže navrhnúť vyradenie školy zo siete, dáva tomuto detailu pomerne obludný rozmer. Jedna novela ešte nie je dôvod na paniku. Iba ďalší dôkaz, že ani D. Čaplovič nepochopil základný vzorec úspešného vzdelávacieho systému: učitelia učia, experti radia, testy overujú a politici sa snažia, aby na to všetko boli peniaze.
Systém, v ktorom učitelia úradničia, úradníci kontrolujú učiteľov, testy sa iba testujú a politici nezvládajú svoju základnú funkciu, zrejme prežije aj ďalšie štyri roky.
Komentár vyšiel v aktuálnom dvojčísle TRENDU 29-30/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.