Ceny medi zaznamenali v pondelok rast, k čomu čiastočne prispeli správy z Číny, že Peking sa v najbližšom období plánuje sústrediť na posilnenie ekonomickej stability. To zvýšilo očakávania dopytu po tomto kove práve zo strany Číny, ktorá je najväčším spotrebiteľom medi na svete.

Kontrakt je na stabilnej úrovni

Cena trojmesačného kontraktu na meď na londýnskej burze LME vzrástla v pondelok v ranných hodinách o 0,3 percenta na 9 533 amerických dolárov (8 456,49 eura) za tonu.

Najviac obchodovaný januárový kontrakt na burze v Šanghaji sa drží na stabilnej úrovni, v prepočte okolo 10 914 amerických dolárov/tona.

Analytici očakávajú ďalší rast

Analytici očakávajú, že v budúcom roku sa cena môže ešte zvýšiť, aj keď na začiatku roka sa dopyt môže čiastočne oslabiť. „Spomalenie rastu výstavby v Číne, ale aj faktory súvisiace s pandémiou nového koronavírusu zasiahnu na začiatku budúceho roka do dopytu po základných kovoch,“ uviedli analytici zo Citibank.

Očakávajú však postupné zmierňovanie problémov v dodávateľských reťazcoch, ako aj čiastočnú podporu Pekingu v úverovej oblasti v 2. polroku. To by mohlo podporiť dopyt a s ním ceny medi. Čína uviedla, že bude realizovať obozretnú menovú a proaktívnu fiškálnu politiku s cieľom stabilizovať ekonomiku a udržať jej rast v roku 2022 v primeranom rozsahu.

WA 39 Peking - Muž s ochranným rúškom proti šíreniu koronavírusu kráča okolo tabule, ktorá informuje o uzatvorení nemocnice z dôvodu návštevy pacienta pozitívneho na ochorenie COVID-19 v Pekingu v pondelok 15. novembra 2021. Čína zápasí s najväčším šírením koronavírusového variantu delta. Ukazujú to čísla oznámené v pondelok. Ľudia cestujúci z mesta Ta-lien, kde prípady tejto nákazy pribúdajú rýchlejšie než inde v krajine, musia v okolitých oblastiach dodržiavať prísnu karanténu.  K 14. novembru
Neprehliadnite

Výrazný rast dovozu prudko znížil novembrový obchodný prebytok Číny