V posledných rokoch s produkciou vzácnych kovov znova začalo niekoľko národov a na trh vstúpili aj noví hráči, čím do určitej miery došlo k diverzifikácii oblasti. Čína je v roku 2021 stále zodpovedná za 60 percent svetovej produkcie, vyplynulo z prieskumu vládnej agentúry U.S. Geological Survey. Keďže si je mnoho krajín vedomých svojej závislosti od Číny, najmä pokiaľ ide o produkty technológie, je pravdepodobné, že národy disponujúce prvkami vzácnych zemín ich budú ťažiť viac, píše Statista.

Spojené štáty svoje prvky vzácnych zemín za účelom spracovania stále vyvážajú do Číny. Majú však v pláne za použitia prostriedkov dvojstrannej dohody o infraštruktúre pridať aj domáce spracovateľské zariadenia. Spojené štáty v minulosti ťažili a produkovali prvky vzácnych zemín na vojenské účely a znovu vstúpili na trh v dôsledku toho, že sa tieto prvky začali stávať čoraz viac dôležitými, pokiaľ išlo o zavádzanie kľúčových technológií.

Čína má najväčšie známe zásoby prvkov vzácnych zemín, no Brazília, Vietnam a Rusko majú v tejto oblasti takisto veľký (zväčša) nevyužitý potenciál. Spojené štáty a Austrália po roku 2010 zvýšili svoju produkciu týchto prvkov. Výrazné množstvá začali nedávno ťažiť aj Mjanmarsko a Thajsko.

Infographic: China's Rare Earth Monopoly is Diminishing | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy

Katarína Bendíková, pracuje v Afrike pre projekt Adopcia na diaľku, Uganda, Afrika, príroda, krajina, obyvateľstvo, ulica, trhovisko
foto: Katarína Bendíková
uverejnené: Šarm 19/2010
pôvodný súbor:centrum Kampaly nedaleko taxiparku.eps
Neprehliadnite

Infografika: Čína za dvadsať rokov dobyla africký trh