V polovici roka 2020 sa tento krok dostal na titulky zahraničných médií, keďže sa medzi zakázanými aplikáciami nachádzala aj aplikácia TikTok, ktorá patrí Číne. V krajine už takisto oficiálne nie sú dostupné ani populárne platformy, akými sú WeChat, Shein, Weibo, Baidu, PupG Mobile, Alipay a AliExpress, píše Statista.
Zákaz sa týka hlavne aplikácií, v súvislosti s ktorými indická vláda verí, že vhodne neochraňujú údaje používateľov pred čínskou vládou, keďže používajú čínske servery. To je podľa indického práva nelegálne. K zákazom však došlo v rovnakom čase ako ku indicko-čínskym konfliktom v pohraničnej oblasti regiónu Ladakh.
Ktoré kategórie aplikácií sa dostali na čierny zoznam?
Zatiaľ čo zákazy ovplyvnil najmä aplikácie, ktoré patria Číne, vývojári z ostatných krajín sa takisto ocitli na zozname, ak existovalo podozrenie, že fungujú na čínskych serveroch, napríklad prostredníctvom čínskych zainteresovaných strán.
Keďže Čína sa vo veľkej miere podieľa na trhu s mobilnými hrami, takmer štvrtina aplikácií, ktoré boli za posledné dva roky zakázané, pochádza z tejto kategórie. Najviac, až 25 percent, aplikácií pochádza z kategórie nástrojov, kam patria prehliadače, emailové programy, personalizované rozhrania a organizačné aplikácie. Sociálne siete a zoznamky sú zastúpené 18 percentami. Mnoho z týchto aplikácií má potenciál zbierať veľké množstvo osobných údajov svojich používateľov.
Iba zopár zakázaných aplikácií pochádza z kategórií, akými sú podnikanie, nakupovanie a platby. Indickí spotrebitelia sa takisto musia zaobísť bez niekoľkých aplikácií na úpravu fotiek a videí určených pre sociálne siete. Ide o trend, ktorý bol spopularizovaný čínskym trhom.
You will find more infographics at Statista