Cenové tlaky v Spojených štátoch postupne poľavujú, čo zrejme umožní americkej centrálnej banke (Fed), aby v septembri prvýkrát po viac ako štyroch rokoch znížila úrokové sadzby.

Cenový index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) v júli medzimesačne stúpol o 0,2 percenta, medziročne o 2,5 percenta, uviedlo v piatok americké ministerstvo obchodu. To bolo v oboch prípadoch v súlade s očakávaniami.

Fedom preferovaný jadrový PCE, do ktorého sa nezapočítavajú volatilné ceny potravín a energií, sa rovnako ako v júni medzimesačne zvýšil o 0,2 percenta a medziročne o 2,6 percenta. Ekonómovia počítali s medziročným nárastom o 2,7 percenta.

Bez potravín, energií a bývania sa PCE v júli medzimesačne zvýšil len o 0,1 percenta. Keďže ostatné zložky inflácie sa zmiernili, hlavným dôvodom nárastu boli ceny bývania, ktoré stúpli o 0,4 percenta.

Osobné príjmy sa v júli zvýšili o 0,3 percenta, pričom ekonómovia prognózovali + 0,2 percenta, spotrebiteľské výdavky vzrástli o 0,5 percenta v súlade s predpoveďami.

Trh vo všeobecnosti očakáva, že Fed uvoľní menovú politiku na septembrovom zasadnutí menového výboru (FOMC). To by malo byť prvé zníženie sadzieb od agresívneho sprísňovania, ktoré sa udialo od marca 2022 do júla 2023. V tomto období Fed zvýšil sadzby trinásťkrát po sebe. Kľúčová sadzba v USA sa odvtedy nachádza na 23-ročnom maxime v pásme 5,25 až 5,50 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Hypotéky v Spojených štátoch zlacneli, úroky klesli na najnižšiu úroveň za viac než rok