Spoločnosť Premise Data na základe fotografií bude vedieť merať vývoj spotrebiteľských cien na celom svete v reálnom čase.
Softvér spoločnosti, ktorý vyvíjala osemnásť mesiacov, na fotografiách automaticky označí lokalitu, konkrétny obchod a názov produktu. Požívateľ si bude môcť fotografie z obchodov priblížiť a vyčítať z nich nielen cenu, ale aj zloženie produktu. Podľa denníka The Wall Street Journal pôjde o službu podobnú Google Street View, ktorou sa dajú prezerať detaily ulíc a ciest.
Kalifornská firma podľa serveru Forbes.com už rok zbiera spotrebiteľské dáta. Pri zbere sa nebude spoliehať len na svojich zamestnancov. Až 80 percent celkových dát na výpočet real-time inflácie získa z cenníkov obchodov, ktoré sú zverejnené na internete. Príležitosť zapojiť sa budú mať aj bežní spotrebitelia, ktorí si softvér nainštalujú.
Ako sa meria inflácia na Slovensku?
Systém, ktorý vyvinula Premise Data, by mal poskytovať rýchlejšie informácie a ušetriť krajinám náklady pre štátne inštitúcie. Na Slovensku meria infláciu Štatistický úrad. Princíp jeho merania spočíva v tom, že vývoj indexov spotrebiteľských cien sa sleduje na univerzálnom spotrebnom koši, založenom na súbore 713 reprezentantov.
Ide o vybrané druhy tovarov a služieb, ktoré vo výraznejšej miere nakupujú spotrebitelia. Univerzálny spotrebný kôš sa potom člení na dvanásť kategórií: potraviny, alkohol, obuv a odevy, nábytok, bývanie a podobne. Ceny slovenskí štatistici zisťujú počas prvých dvadsiatich dní sledovaného mesiaca.
„Ide o stovku zamestnancov, ktorí chodia osobne po obchodných reťazcoch a iných prevádzkach v rámci regiónov po celom Slovensku,“ vraví pre TREND.sk hovorca Štatistického úradu Marián Jánošík. Rovnako to funguje napríklad aj vo Veľkej Británii či dokonca v USA (infláciu spracováva centrálna banka Fed).
Oficiálny debut firmy Premise Data pritom nemohol byť naplánovaný lepšie. Spojeným štátom už vyše dvoch týždňov hrozil technický bankrot a republikáni a demokrati sa nevedeli dohodnúť na navýšení dlhového stropu (v stredu napoludnie americkí senátori dohodli plán, ktorý zdvihne dlhový strop a opäť naplno sfunkční federálnu vládu. Dohoda predĺži financovanie vlády do 15. januára).
Väčšina štátnych úradníkov bolo do včerajška doma a zbieranie údajov sa zastavilo od 1. októbra. Nabehnutie dát tak bude ovplyvnené časovým posunom. Prvé čísla o inflácii, nezamestnanosti či sentimente podnikateľov preto môžu byť značne nepresné.
Platení aj dobrovoľníci
Biznis model spoločnosti Premise Data je jednoduchý: dáta bude zbierať z webu a od tisícok platených alebo neplatených dobrovoľníkov s telefónmi s operačným systémom Android (cena za jednu fotografiu sa pre platených spolupracovníkov pohybuje od 10 do 30 centov).
Dáta následne vyčistia, agregujú a svoju službu budú ponúkať hedžovým fondom, vládnym agentúram či mimovládkam. Algoritmus na rozpoznávanie fotografií môže mať praktické uplatnenie aj do budúcnosti ako indikátor potravinovej krízy, čím môže s predstihom varovať úrady a agrosektor pred nedostatkom niektorých plodín a produktov.
„Zastarané a extréme drahé manuálne prieskumy už nie sú dostatočné pre firemnú politiku, obchodovanie a stratégiu v dobe rozsiahlych ekonomických a sociálnych výkyvov,“ povedal spoluzakladateľ Premise Data David Soloff.
Firma sa už chváli prvým úspechom. Agentúra Reuters pred tromi dňami informovala o inflácii v Indii a Čine, ktorá bola v septembri najvyššia za posledných sedem mesiacov. Premise Data tvrdí, že trend rastúcich cien potravín aj pre zlé počasie v oboch krajinách pozorovala už niekoľko týždňov.
Alternatívne meranie inflácie vymyslel ešte v roku 2007 aj pôvodom argentínsky ekonóm Alberto Cavallo z americkej univerzity Massachusetts Institute of Technology.
Vytvoril takzvaný PriceStats Index. Podstata spočíva v automatickom agregovaní cien tovarov a služieb na internete. Inflácia sa tak nevypočítava ako v prípade metodiky štátnych úradov len na základe reprezentatívneho koša tovarov.
V súčasnosti sa projekt nazvaný Billion Prices Project stal súčasťou firmy State Street, ktorá poskytuje informácie o inflácii v devätnástich krajinách na dennej báze. Keď vlani týždenník The Economist porovnával výslednú infláciu nameranú Cavallovou metódou a klasickou metódou, čísla boli identické.
Výnimku tvorila iba Argentína, kde bola inflácia alternatívnou metódou nameraná o 13 percentuálnych bodov vyššia ako dáta od argentínskych štatistikov. O Argentíne sa však už mnohokrát špekulovalo, že oficiálne štatistiky nezohľadňujú realitu a podliehajú politickému vplyvu.