Inflácia v eurozóne meraná cez CPI – spotrebiteľský kôš tovarov a služieb – sa v auguste dostala na úroveň -0,2 percenta, čo znamená, že ceny tovarov a služieb medziročne poklesli. Očakávania trhu boli nastavené na plusovú hodnotu 0,2 percenta . Spomalenie rastu cenovej hladiny, aké sa zaznamenalo v letných mesiacoch, nebolo ani počas apríla, kedy vrcholil pandemický dopad na ekonomiku eurozóny.
Najhorší výsledok za sedem rokov
Jadrová inflácia je očistená od cien energií a cien potravín. Tieto položky zvyknú viac oscilovať, čím skresľujú celkovú infláciu. Práve preto sa sleduje aj jadrová inflácia, ktorá abstrahuje od spomínaných skupín tovarov. Tá na konci augusta poklesla na 0,4 percenta , čo je najhorší výsledok za posledných 7 rokov.
Inflácia rastie. Zakročí centrálna banka a začne znižovať stimuly?
Očakávania boli nastavené na úrovni 0,9 percenta a minulomesačný výsledok bol prijateľných 1,2 percenta S výsledkom 0,4 percenta sa ECB nemôže dlhodobo uspokojiť. Ak sa inflácia nedostane v ďalšom mesiaci vyššie, reakcia ECB na seba nenechá dlho čakať.
Platy by mali rásť rýchlejšie než ceny
Mohlo by sa zdať, že pokles cien je pozitívny, pretože spotrebitelia nakupujú za nižšie ceny a viac peňazí im ostane v peňaženke. To je na jednej strane pravda, avšak len krátkodobo. Podnikateľom a firmám sa poklesom cien znižujú príjmy. Preto prepúšťajú alebo znižujú platy zamestnancom. Spotrebitelia dostanú menej peňazí, za ktoré môžu nakupovať tovary a služby.
Boj o kreslo v Bielom dome sa začal. Čím kandidáti oslovia voličov?
Je to tzv. deflačná špirála, ktorá v ekonomike tlačí na pokles cien, pokles platov, rast nezamestnanosti a v konečnom dôsledku to vyústi do nižšieho ekonomického rastu. Preto je mierna inflácia žiadúca. Rast cien má za následok rast príjmov, čo vedie k rastu platov a zamestnanosti, a to v konečnom dôsledku smeruje k vyššiemu ekonomickému rastu.
Ideálny stav je, keď je rast platov rýchlejší ako rast cien v ekonomike. V takom prípade si spotrebitelia dovolia viac aj napriek tomu, že ceny tovarov a služieb rastú.
Inflačný cieľ centrálnej banky je nastavený na úrovni 2 percent. Ak je inflácia pod cieľom, musí zasiahnuť a použiť nástroje na jej naštartovanie. Naopak, ak inflácia presahuje tento cieľ, centrálna banka musí tlmiť inflačné tlaky.
Títo giganti ovládajú svet. Sú dobrou príležitosťou pre investorov
Bude ECB konať?
Očakávajú sa dva scenáre. Buď ECB nateraz skonštatuje, že ide o krátky sezónny výkyv, ktorý sa musí potvrdiť aj v ďalších mesiacoch, alebo už na najbližšom zasadnutí šliapne na „plynový pedál“, aby rozbehla inflačné tlaky v ekonomike. Pôjde o nový dodatočný objem nákupov aktív – tlačenie peňazí.
ECB si nemôže dovoliť rozbehnutie deflačnej špirály, pretože jej zastavenie v neskoršom čase bude stáť omnoho viac úsilia a zásahov do ekonomiky.
- Dominik Hapl
- Analytik v spoločnosti Across Private Investments. Zaoberá sa portfólio manažmentom, analyzovaním vývoja finančných trhov a obchodovaním na kapitálovom trhu. Pravidelne publikuje komentáre na aktuálne témy.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora