Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v USA v júli spomalilo na 2,9 percenta z júnových troch percent. Inflácia sa tak ocitla najnižšie od marca 2021 Údaj potvrdzuje očakávania analytikov, že centrálna banka USA budúci mesiac zníži úrokové sadzby.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa ceny zvýšili o 0,2 percenta po poklese o 0,1 percenta v júni. Analytici očakávali, že ceny medzimesačne stúpnu o 0,2 percenta a medziročná inflácia zostane na troch percentách.

Za nárastom v minulom mesiaci stáli podľa amerického ministerstva prevažne vyššie nájmy a náklady na bývanie. Jadrová inflácia dosiahla 3,2 percenta, čo je najnižší údaj od apríla 2021. Medzimesačne jadrové ceny stúpli o 0,2 percenta. Oba údaje boli o 0,1 percentuálneho bodu nižšie ako v predchádzajúcom mesiaci. Ekonómovia jadrové ceny pozorne sledujú, pretože zvyčajne poskytujú lepší prehľad o tom, kam inflácia smeruje.

Medziročný rast cien výrazne spomalil z maxima 9,1 percenta v júni 2022, pretože vyššie úrokové sadzby ochladzujú dopyt. Inflácia je síce stále zvýšená, približuje sa však k dvojpercentnému cieľu Fedu.

Ekonómovia odhadujú, že Fed by na svojom zasadnutí v septembri mohol znížiť základný úrok o štvrtinu alebo pol percentuálneho bodu. Záležať bude hlavne na vývoji trhu práce. Miera nezamestnanosti v júli stúpla na takmer trojročné maximum 4,3 percenta. Fed už rok drží svoju základnú sadzbu v pásme 5,25 až 5,5 percenta, keď v rokoch 2022 a 2023 ju zvýšil celkovo o 5,25 percentuálneho bodu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Hypotéky v Spojených štátoch zlacneli, úroky klesli na najnižšiu úroveň za viac než rok