Medziročný rast spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa vo februári spomalil na šesť percent z januárových 6,4 percenta. Miera inflácie tak klesla už ôsmy mesiac po sebe a je najnižšia od septembra 2021. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnilo americké ministerstvo práce.
Spotrebiteľské ceny rastú dvojnásobným tempom
Údaj bol v súlade s očakávaniami analytikov oslovených agentúrou Reuters. Ekonómovia sa však rozchádzajú v názore, či správa prinúti po krachu dvoch regionálnych bánk Centrálnu banku USA (Fed) na budúci týždeň opäť zvýšiť úrokové sadzby.
Medzimesačne sa rast spotrebiteľských cien v USA vo februári mierne spomalil na 0,4 percenta z 0,5 percenta v januári. Ekonómovia však upozorňujú, že medzimesačne spotrebiteľské ceny rastú dvojnásobným tempom, než by bolo potrebné na to, aby sa inflácia vrátila k dvojpercentnému cieľu Fedu.
Najväčší podiel na medzimesačnom raste cien malo bývanie, prispeli k nemu ale aj vyššie ceny potravín, rekreácie a vybavenia domácností. Ceny energií klesli o 0,6 percenta vďaka lacnejšiemu plynu a vykurovaciemu oleju.
Miera takzvanej jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny potravín a energií, sa vo februári spomalila na 5,5 percenta, čo bol najnižší údaj od decembra 2021. Medzimesačne ceny v decembri stúpli o 0,5 percenta, v januári vzrástli o 0,4 percenta.
Fed môže zvýšiť sadzby o pol percentuálneho bodu
Správa prichádza týždeň pred začiatkom dvojdňového zasadnutia menového výboru Fedu. Na začiatku februára Fed v snahe obmedziť infláciu prikročil k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb. Základný úrok však zvýšil iba o štvrť percentuálneho bodu, zatiaľ čo na predchádzajúcom zasadnutí v decembri ho zvýšil o pol percentuálneho bodu.
Minulý týždeň šéf Fedu Jerome Powell zákonodarcom povedal, že centrálna banka bude pravdepodobne musieť zvýšiť sadzby viac, ako sa očakávalo, čo vyvolalo na finančných trhoch predpoklady, že Fed na budúci týždeň zvýši sadzby o pol percentuálneho bodu. Správa o vývoji nezamestnanosti však toto očakávanie opäť znížila na štvrť percentuálneho bodu.
Teraz väčšina ekonómov stále očakáva zvýšenie o štvrť percentuálneho bodu. Pre obavy z bankovej krízy sa však časť ekonómov, vrátane tých z banky Goldman Sachs, domnieva, že by Fed na budúci týždeň mohol pozastaviť svoj najrýchlejší cyklus sprísňovania menovej politiky od 80. rokov.
Vlani v júni sa medziročná miera inflácie v USA vyšplhala na 9,1 percenta a bola najvyššia od novembra 1981. Odvtedy však spomaľuje, čo zmenšuje tlak na zvyšovanie úrokových sadzieb v Spojených štátoch.