Medziročný rast spotrebiteľských cien v Turecku v marci zrýchlil na 61,1 percenta z februárových 54,4 percenta. Turecká inflácia sa tak dostala na nové dvadsaťročné maximum. Vyplýva to podľa agentúry AP z dnešných údajov tureckého štatistického úradu.
Zdražovanie v doprave
Najvýraznejšiemu zdražovaniu čelia tureckí spotrebitelia v doprave, kde sa ceny v medziročnom porovnaní takmer zdvojnásobili. Ceny potravín potom medziročne stúpli o viac ako 70 percent.
Prudký rast spotrebiteľských cien je podľa agentúry AP súčasťou krízy tureckej ekonomiky, ktorú prehĺbila pandémia covidu-19. Ceny ropy, plynu a obilia navyše v poslednej dobe tlačí nahor vojna na Ukrajine.
Turecká centrálna banka vlani napriek rastu inflácie niekoľkokrát znížila úrokové sadzby, čo viedlo k poklesu tureckej líry na rekordné minimá. To výrazne zvýšilo tlak na rast cien, pretože Turecko je závislé od dovozu energie, surovín i množstva potravín.
Tlak prezidenta
Turecká centrálna banka minuloročným znižovaním úrokov vyhovela tlaku zo strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý dúfa, že nižšie náklady na úvery podporia tureckú ekonomiku. Turecký prezident v rozpore s tradičnou ekonomickou teóriou tvrdí, že vysoké úrokové sadzby infláciu spôsobujú, a označuje sa za nepriateľa vysokých nákladov na úvery.
Česká národná banka (ČNB) minulý týždeň v rámci boja proti inflácii zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na päť percent, čo je najvyššia hodnota od roku 2001. Išlo o piate nadštandardné zvýšenie základnej sadzby o viac ako štvrť percentuálneho bodu v rade za sebou. Medziročná inflácia v Česku vo februári stúpla na 11,1 percenta z januárových 9,9 percenta, je tak najvyššia od júna 1998.