Inflácia naďalej zostáva nad dvojpercentným cieľom americkej centrálnej banky (Fed), ale v posledných mesiacoch ďalej spomaľuje. Viac dobrých údajov by posilnilo dôvody na zníženie úrokových sadzieb. Uviedol to v utorok šéf Fedu Jerome Powell v bankovom výbore Senátu.

Značný pokrok

Powell uviedol, že Fed dosiahol značný pokrok na ceste k svojmu cieľu poraziť najhorší inflačný skok za posledných 40 rokov a inflácia sa v posledných dvoch rokoch výrazne zmiernila, aj keď stále zostáva nad cieľom banky. Údaje z posledných mesiacov potom ukazujú na ďalší mierny pokrok pri návrate k cieľu Fedu. To pomáha vybudovať dôveru, že cenové tlaky sa budú naďalej znižovať. Komentár naznačuje, že rastie viera, že inflácia sa vráti k cieľu Fedu. To je podmienka na uvoľnenie menovej politiky.

Powell ale zdôraznil, že inflácia nie je jediným rizikom, ktorému banka čelí, a obáva sa teraz rizík pre trh práce a ekonomiku, ak by sadzby zostali príliš dlho na vysokej úrovni. Zníženie sadzieb príliš neskoro alebo príliš málo by mohlo neprimerane oslabiť hospodársku aktivitu a zamestnanosť. To by podkopalo obdobie ekonomického rastu, ktorý podľa neho zostáva solídny a súkromný dopyt silný.

Čakanie na znižovanie sadzieb

V minulosti Powell a ďalší centrálni bankári opakovane zdôrazňovali, že vďaka silnej ekonomike a nízkej nezamestnanosti môžu byť pri znižovaní úrokov trpezliví a počkať, kým bude inflácia naozaj pod kontrolou. V utorok Powell uviedol, že trh práce ochladol, no zároveň zostáva silný a rast ekonomiky po silnej expanzii v druhej polovici minulého roka zmiernil.

Powellove vyjadrenia neposkytli investorom to, čo sledujú najviac, a to vyjadrenie, kedy by Fed mohol prvýkrát znížiť úroky. Mohlo by ale utvrdiť očakávania, že prvé zníženie nastane v septembri. Investori teraz dávajú zníženiu úrokov v septembri pravdepodobnosť 70 percent, ak sa neobjaví prekvapujúci skok v nadchádzajúcich údajoch o inflácii.

Krotenie inflácie

Rast sadzieb zvýšil náklady na spotrebiteľské pôžičky, vzrástli sadzby pri hypotékach, úveroch na nákup áut a pri kreditných kartách. Cieľom bolo spomaliť pôžičky a výdavky a ochladiť ekonomiku. Na svojom poslednom zasadnutí v júni nechal Fed už siedmu seansu za sebou úroky bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v USA v máji prekvapujúco spomalilo na 3,3 percenta z 3,4 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Predvlani v júni sa medziročná miera inflácie v USA vyšplhala až na 9,1 percenta, bola tak najvyššie za viac ako 40 rokov.

Ďalšie dôležité správy

KK41 archív - Na archívnej snímke z 30. decembra 2021 svetelná inštalácia na budove Euópskej centrálne banky počas príprav vo Frankfurte nad Mohanom. Spotrebiteľské ceny v eurozóne zrýchlili na začiatku roka 2022 na nový rekord. Inflácia sa tak vyvíjala opačným smerom, než očakávali trhy. Pod rekordný rast spotrebiteľských cien sa podpísali najmä ceny energií, ktoré sa medziročne zvýšili o 28,6 %. V decembri rast zaznamenal 25,9 %. FOTO TASR/AP
FILE - A light installation is projected onto the b
Neprehliadnite

ECB by znižovaním úrokov neohrozila spomaľovanie inflácie, domnieva sa Fabio Panetta