Inflácia na Slovensku v auguste vzrástla na 2,8 percenta z júlových 2,6 percenta a priblížila sa tak k najvyšším hodnotám tohto roka. Medziročne boli vyššie ceny vo všetkých 12 odboroch, a to v rozsahu od 0,5 percenta v odbore dopravy do desať percent v prípade odboru vzdelávanie. Medzimesačne, oproti júlu, sa spotrebiteľské ceny tovarov a služieb zvýšili o 0,2 percenta. V piatok o tom informoval Štatistický úrad SR.

Čo najviac zdražovalo?

Najvýznamnejší vplyv na rast inflácie mali vyššie ceny v odbore potraviny s nealko nápojmi o 3,2 percenta. Spomedzi potravín malo medziročne vyššie ceny osem z deviatich skupín tovarov. Nárast cien pritom najviac ovplyvnili najmä drahšie oleje a tuky (o 14 percent) a tiež vyššie ceny chleba a obilnín (o viac ako päť percent) či cukru a cukroviniek (o takmer sedem percent). Ďalšie významné potravinové položky – mäso, ako aj mlieko, syry a vajcia sa medziročne zvýšili o menej ako dve percentá. Lacnejšie ako vlani sa v auguste predávalo len ovocie.

V odbore bývanie s energiami, ktorý je najvýznamnejšou zložkou vo výdavkoch domácností, pretrváva medziročne len minimálne zvýšenie cien, aktuálne to v auguste bolo 0,6 percenta. V rámci jednotlivých zložiek tohto odboru bol rast cien vodného a stočného či tepelnej energie kompenzovaný mierne tlmiacim účinkom zlacňovania imputovaného nájomného a pevných palív.

Významný vplyv na infláciu mal naďalej aj rast cien v odbore doprava, aktuálne najmä pre prudší rast cien dopravných služieb o takmer 17 percent. Nedokázali ho kompenzovať ani medziročne výrazne lacnejšie pohonné látky o viac ako osem percent.

Ceny sa v porovnaní s júlom sa zvýšili v šiestich z 12 odborov, a to v rozsahu od 0,3 percenta v odbore alkoholických nápojov a tabaku až do 1,3 percenta v prípade cien v odbore dopravy.

inflácia sr august
Zdroj: Štatistický úrad SR

Medzimesačné zmeny

Najväčší vplyv na medzimesačný rast priemerných cien mali najmä ceny potravín a nealkoholických nápojov. Oproti júlu zdraželi o 0,6 percenta, čo bolo výrazne viac ako priemerný medzimesačný rast cien potravín od začiatku roka. Nárast cien sa dotkol siedmich z deviatich sledovaných potravinových položiek, predovšetkým však ovocia, ďalej mlieka, syrov a vajec, ale tiež olejov a tukov, či cukru a cukrovinky. Lacnejší však bol chlieb a obilniny, ako aj zelenina.

V medzimesačnom porovnaní priemerný rast cien významnejšie ovplyvnili aj zvyšujúce sa ceny v odbore doprava. Oproti júlu vzrástli v priemere o 1,3 percenta, a to aj napriek výraznejšiemu zlacneniu pohonných látok. K celkovo vyššiemu tempu zdražovania v tomto odbore prispeli predovšetkým dopravné služby, ktoré v porovnaní s júlom narástli o 13 percent.

V súhrnne za osem mesiacov roka 2024 sa spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne zvýšili o 2,7 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Energetická pomoc brzdí infláciu, potraviny sa stávajú cenovo prístupnejšie