Medziročná miera inflácie v Rusku sa minulý mesiac zmiernila a bola nižšia, než sa čakalo, napriek tomu aj naďalej zotrváva na vysokej, dvojcifernej úrovni. Poukázal na to ruský štatistický úrad Rosstat, ktorý koncom týždňa zverejnil najnovšie údaje. Ruská centrálna banka, ktorej ďalšie zasadnutie je naplánované na budúci týždeň, tak nemá veľký priestor na prípadné zníženie úrokových sadzieb.

Ako Rosstat uviedol, spotrebiteľské ceny sa vo februári oproti rovnakému mesiacu minulého roka zvýšili o 10,99 percenta. V januári dosiahla medziročná inflácia 11,77 percenta. Spomalenie rastu cien bolo o niečo výraznejšie, než očakávali analytici oslovení agentúrou Reuters, ktorí počítali so zmiernením inflácie na 11,2 percenta. Stále je to však vysoké tempo rastu, keďže centrálna banka si za cieľ stanovila mieru inflácie na úrovni 4 percent.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Rusku zvýšili vo februári o 0,46 percenta. Aj v tomto prípade sa tak rast spomalil, keď v prvom mesiaci roka medzimesačná inflácia dosiahla 0,84 percenta.

Analytici oslovení agentúrou Reuters neočakávajú, že by centrálna banka bola schopná za súčasnej situácie znížiť do konca tohto roka úrokové sadzby. V dôsledku zvýšených rozpočtových výdavkov sa totiž zvýšili inflačné riziká a ekonomika Ruska smeruje ďalší rok k poklesu.

Ďalšie dôležité správy

PK 39 Cúcuta - Na snímke Venezuelčania čakajú na príchod kolumbijského prezidenta Gustava Petra na moste Simóna Bolívara počas slávnostného znovuotvrorenia mosta nákladnej doprave medzi kolumbískym mestom Cúcuta a venezuelským San Antonio del Táchira 26. septembra 2022. Venezuela a Kolumbia v pondelok opätovne otvorili svoje spoločné pozemné hranice. Stalo sa tak po nedávnom obnovení diplomatických vzťahov. FOTO TASR/AP

Venezuelans wait for Colombia's President Gustavo Petro on the Simon Boliva
Neprehliadnite

Venezuelčanov opäť drví inflácia, mnohí nemajú ani na jedlo