Riziko vypuknutia občianskych nepokojov vzrástlo na celom svete, a to v dôsledku skutočnosti, že vyspelé štáty aj rozvíjajúce sa trhy čelia stúpajúcej inflácii a otrasom, ktoré ešte zhoršila ruská invázia na Ukrajinu, uvádza sa podľa agentúry Bloomberg v správe analytickej spoločnosti Verisk Maplecroft.

Nepokoje hrozia všade

Z výskumu spoločnosti vyplýva, že zo 198 krajín sledovaných v Indexe občianskych nepokojov až 101 vykazovalo v treťom štvrťroku 2022 ich zvýšené riziko. Ide o najvyšší nárast od roku 2016, keď index vznikol.

Potenciál vypuknutia nepokojov narastá v celej Európe, ktorá sa pripravuje na dlhú zimu. Tá môže byť v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine poznačená prerušením dodávok energií. To isté platí aj pre rozvojový svet, kde prudký nárast cien základných potravín vyvoláva obavy z globálnej potravinovej krízy. Podľa Verisk Maplecroft sa táto hrozba bude v najbližších mesiacoch stupňovať.

Demonštrácie a štrajky

Vo vyspelých krajinách by občianske nepokoje mohli mať podobu demonštrácií a štrajkov s potenciálom narušiť ich sociálnu štruktúru. „Z hľadiska narušenia každodenného života ide o významné faktory,“ povedala Jimena Blanco, hlavná analytička Verisk Maplecroft.

V krajinách s rozvíjajúcimi sa trhmi môžu najhoršie scenáre zahŕňať „nepokoje, rabovanie, dokonca aj pokusy o štátny prevrat,“ dodala.

Globálna inflácia bude pravdepodobne pretrvávať ešte celé mesiace, a to bez vyhliadky na návrat na úrovne spred koronavírusovej pandémie a ruskej agresie na Ukrajine, aj keď rast spotrebiteľských cien by sa ku koncu roka mohol spomaliť.

Realita je horšia

Aj keď Verisk Maplecroft predpovedala zvýšenie rizika vzniku nepokojov už v roku 2020, skok, ktorý ukázal prieskum, bol „oveľa väčší“, ako sa pôvodne predpokladalo.

Rastúci potenciál vypuknutia nepokojov sa podľa spoločnosti pravdepodobne vyrieši len „výrazným znížením“ cien potravín a energií. Dôležitým faktorom je však aj počasie, a to najmä v Európe, kde by „chladné vykurovacie obdobie“ ešte prehĺbilo energetickú krízu, ktorou starý kontinent prechádza.

Aj Švajčiarsko

Nárast rizika vzniku nepokojov vykazujú aj bohaté krajiny ako Nemecko, kde sa vyhliadky na nedostatok energií prejavili vyššími účtami za plyn a elektrinu. Zanedbateľný nie je ani prízrak pokračujúcich výpadkov v dodávkach energií.

Nárast zaznamenalo dokonca aj Švajčiarsko, ktoré trápi najvyššia inflácia za posledných tridsať rokov.

Štáty sa trápia

Mnohé štáty, ktoré sa počas pandémie koronavírusu rozhodli podporiť svoje ekonomiky, sa teraz trápia s udržaním sociálnych výdavkov na určitej úrovni. Patria medzi ne Egypt, Bolívia, Filipíny, Srbsko, Zimbabwe či Bosna a Hercegovina.

Index spoločnosti Verisk Maplecroft je odvodený z celého radu prieskumov prihliadajúcich na faktory ako inflácia, mechanizmy na riešenie konfliktov a vplyv nepokojov.

Ďalšie dôležité správy

PK 44 Washington - Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie v Bielom dome vo Washingtone 1. augusta 2022.  Čína sa zrejme stavia do pozície, v ktorej chce predviesť ukážku vojenskej sily v súvislosti so situáciou týkajúcou sa Taiwanu. Podľa Kirbyho by Čína mohla pristúpiť aj k odpáleniu strely v blízkosti tohto ostrovného štátu. FOTO TASR/AP

National Security Council spokesman John Kirby listens to a question during a brief
Neprehliadnite

Sme znepokojení hrozbou nedostatku energie v Európe, priznáva Biely dom