Síce sa jedná o najvýraznejšiu zmenu za posledných štyridsať rokov, ale ide o najnižší údaj od januára, keď ceny medziročne vzrástli o 7,5 percenta. Ustálenie rastu cien potravín, ako aj pokles cien použitých automobilov, odevov a zdravotníckych služieb pomohli udržať infláciu pod úrovňou očakávaní, a to aj napriek opätovnému zvýšeniu cien energií po trojmesačnom poklese.
Menej premenlivý jadrový index CPI-U bez potravín a energií vzrástol v októbri o 0,3 percenta, čo je o polovicu menej ako v predchádzajúcom mesiaci. V medziročnom porovnaní dosiahla jadrová inflácia 6,3 percenta, čo je mierny pokles oproti septembrovej hodnote 6,6 percenta, ktorá bola najvyššia od augusta 1982.
Predseda Fedu Jerome Powell síce minulý týždeň na tlačovej konferencii pripustil, že ,,séria nižších mesačných porovnaní" by bola ,,dobrým dôkazom" znižovania inflácie. Powell však upozornil, že ,,to nikdy nepovažoval za vhodný test na spomalenie tempa zvyšovania [sadzieb]", a preto aj napriek dnešným výsledkom pravdepodobne nezmení svoj jastrabí postoj.
Na jar a začiatkom leta 2021, keď inflácia začala prudko stúpať, bol tento rast do veľkej miery zapríčinený tzv. bázickým efektom, ktorý vyvrátil vplyv pandémie na zníženie spotrebiteľských cien rok predtým. Začiatkom pandémie sa ceny v dôsledku náhleho poklesu spotrebiteľských výdavkov a dopytu po pohonných hmotách prudko prepadli. Následne sa ceny v priebehu leta a jesene pomaly vracali na úroveň spred pandémie. V dôsledku tohto počiatočného poklesu spotrebiteľských cien boli medziročné porovnania na určitý čas vždy zveličené, čo však už nie je aktuálne.
You will find more infographics at Statista