V mnohých častiach sveta by mohla byť inflácia v tomto roku nižšia, ako sa pôvodne očakávalo. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil mníchovský inštitút Ifo medzi 1 400 ekonómami v 133 krajinách.
Priemerné globálne očakávania na roky 2023, 2024 a 2026 však zostávajú výrazne nad dlhodobými priemermi z rokov pred pandémiou. „Budeme sa musieť pripraviť na vysoké miery inflácie,“ uviedol ekonóm Ifo Niklas Potrafke.
Rozdiely medzi jednotlivými regiónmi sú obrovské – najnižšie prognózy na tento rok sú pre Severnú Ameriku (4,5 percenta), za ktorou nasledujú juhovýchodná Ázia (4,8 percenta), západná Európa (4,9 percenta) a východná Ázia (5 percenta), kam patrí aj Čína. Inflačné očakávania pre tieto regióny sa v priebehu troch mesiacov znížili o 0,3 až 0,5 percentuálneho bodu.
Pre celú EÚ sa v priemere očakáva v tomto roku inflácia na úrovni 7,5 percenta. To okrem iného odráža aj vysoké inflačné očakávania v niektorých východoeurópskych krajinách, ako je napríklad Maďarsko.
Celosvetovo najvyššiu mieru inflácie v aktuálnom roku ekonómovia predpovedajú vo východnej Afrike, a to až 110 percent. To je o 80 percentuálnych bodov viac ako v 1. štvrťroku. V severnej Afrike sa prognózuje 64 percent, o 31 percentuálnych bodov viac ako pred tromi mesiacmi. Na druhej strane v Južnej Amerike sa situácia upokojila – v tomto regióne padla očakávaná inflácia v tomto roku znížila takmer o polovicu na 23 percent.
Z dlhodobejšieho hľadiska experti počítajú so znížením inflácie takmer vo všetkých regiónoch. Výnimkou je východná Ázia s Čínou, kde sa na budúci rok očakáva zrýchlenie na 5,6 percenta a potom opäť pokles, a stredná Ázia, kde sa v roku 2026 očakávajú vyššie hodnoty.
Najnižšie globálne miery inflácie v nasledujúcich rokoch sa prognózujú pre západnú Európu, konkrétne 3,4 percenta v roku 2024 a 2,6 percenta v roku 2026. Nasleduje Severná Amerika s 3,5 percenta, respektíve 2,7 percenta. V EÚ sa na budúci rok očakáva inflácia 4,8 percenta a 3,3 percenta v roku 2026.
Prognóza na rok 2026 je stále najvyššia pre severnú Afriku s 29 percentami, za ktorou nasleduje východná Afrika s 22 percentami a stredná Ázia so 17,5 percentami.