Medziročná miera inflácie v eurozóne v apríli po piatich mesiacoch poklesu mierne vzrástla a dostala sa na sedem percent. V rýchlom odhade to v utorok uviedol štatistický úrad Eurostat.
Rast o desatinu percentuálneho bodu oproti marcu zodpovedá očakávaniam analytikov. Hlavný podiel na inflácii malo rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch zdražovanie potravín.
Vlani v apríli ceny v krajinách, ktoré používajú spoločnú európsku menu, vzrástli o 7,4 percenta.
V kategórii potravín, alkoholu a tabakových výrobkov inflácia klesla na 13,6 percenta z marcových 15,5 percenta. Stále však bola výrazne vyššia ako u neenergetického priemyselného tovaru (6,2 percenta) a služieb (5,2 percenta). Ceny energií, ktoré k minuloročnej rekordnej inflácii prispievali veľmi silne, sa po marcovom poklese o 0, 9 percenta opäť vrátili k rastu. Ten predstavoval 2,5 percenta.
Medzimesačne sa ceny v eurozóne zvýšili o 0,7 percenta. Rýchly odhad neobsahuje údaje za celú Európsku úniu, úrad ich zverejní v polovici mája.
Ku krajinám s najvyššou infláciou z celej dvadsiatky krajín eurozóny naďalej patria pobaltské štáty - Lotyšsko (15 percent), Litva (13,2 percenta) a Estónsko (13,1 percenta). Medzi ne sa však v apríli dostalo Slovensko (14 percent), kde inflácia klesá pomalšie ako v trojici pobaltských krajín.
Najnižší rast cien registrovali v apríli Luxembursko (2,7 percenta) a Belgicko (3,3 percenta). V Nemecku, ktoré má najväčšiu ekonomiku v Európe, inflácia klesla o dve desatiny bodu na 7,6 percenta.
Dlhodobým cieľom Európskej centrálnej banky (ECB) je dostať infláciu k dvojpercentnej hranici. Očakáva sa, že tento týždeň ECB opäť zvýši úrokové sadzby.