Miera inflácie v eurozóne sa v auguste nezmenila a zostala na 5,3 percenta, uviedol v rýchlom odhade štatistický úrad Eurostat. Analytici pritom čakali ďalšie zmiernenie tempa rastu, a to na 5,1 percenta.
Jadrová inflácia sa podľa očakávania znížila na 5,3 percenta z júlovej hodnoty 5,5 percenta. Najvyššiu infláciu v eurozóne má Slovensko.
Miera inflácie naďalej zostáva výrazne nad dvojpercentným cieľom, ktorý pre cenovú stabilitu stanovila Európska centrálna banka. Tá očakáva, že na túto hodnotu sa inflácia dostane ku koncu roka 2025, čo ale majú niektorí zástupcovia centrálnej banky za príliš neskoro.
V rýchlom odhade nie sú dáta za tie členské krajiny Európskej únie, ktoré nie sú zároveň v eurozóne. Túto širšiu štatistiku zverejní Eurostat v septembri.
Najviac sa v auguste zvýšili ceny v kategórii potraviny, alkohol a tabak, kde medziročný rast dosiahol 9,8 percenta. Je to ale spomalenie oproti júlovému tempu 10,8 percenta.
Druhý najvýznamnejší vplyv na infláciu mali v auguste služby, kde rast spomalil na 5,5 percenta z júlových 5,6 percenta. Ceny energií sa medziročne znížili o 3,3 percenta, a nadviazali tak na júlový pokles o 6,1 percenta.
Z dvadsiatich krajín eurozóny má najvyššiu augustovú infláciu Slovensko, kde predstavovala 9,6 percenta. Znížila sa však z júlovej hodnoty 10,2 percenta. Najnižšiu infláciu v eurozóne mali v auguste Belgicko a Španielsko, a to 2,4 percenta. Trojicu krajín s najnižšou infláciou uzatvára Cyprus s troma percentami.