Miera inflácie v eurozóne v septembri klesla na 1,8 percenta, teda pod cieľ Európskej centrálnej banky na úrovni dvoch percent. Analytici preto najnovšie očakávajú, že ECB na budúci týždeň a na každom zasadnutí do marca 2025 zníži svoju úrokovú sadzbu z vkladov o štvrť percentuálneho bodu.

Experti predpovedajú tiež ďalšie dve zníženia – v júni a decembri 2025. Tým sa táto referenčná sadzba dostane na úroveň dvoch percent.

Predchádzajúci prieskum signalizoval, že cyklus uvoľňovania menovej politiky ECB sa skončí v septembri 2025 na úrovni 2,5 percenta.

Uvoľňovanie menovej politiky

Posun v očakávaniach odzrkadľuje „rekalibráciu“ na finančných trhoch podnietenú údajmi, ktoré poukazujú na neistú situáciu v ekonomike a rýchlejšiu dezinfláciu v 20-člennej eurozóne. Americká centrálna banka medzitým odštartovala svoj cyklus uvoľňovania menovej politiky veľkým znížením úrokov o pol percentuálneho bodu.

„ECB dosiahla dvojpercentný cieľ rýchlejšie, ako sa očakávalo, čo je v súlade s rýchlejším znižovaním sadzieb v krátkodobom horizonte,“ uviedli Hugo Le Damany a Francois Cabau z AXA Investment Managers.

Približne dve tretiny expertov očakávajú, že ECB 17. októbra zníži kľúčový úrok o 25 bázických bodov. A Rada guvernérov podľa nich zopakuje, že bude udržiavať menovú politiku „dostatočne reštriktívnu tak dlho, ako to bude potrebné,“ aby zabezpečila, že inflácia v strednodobom horizonte dosiahne a zostane na úrovni dvoch percent.

Pokles a rast inflácie

Aj keď tempo rastu cien v eurozóne v septembri kleslo pod hranicu dvoch percent na 1,8 percenta po prvý raz od roku 2021, predstavitelia ECB varovali, že v nasledujúcich mesiacoch sa opäť zvýši, najmä keď tlaky v sektore služieb naďalej pretrvávajú.

Experti tak pripomínajú, že hoci očakávajú na najbližších zasadnutiach rýchlejšie znižovanie úrokov ECB, neistota v súvislosti s vývojom inflácie v budúcom roku zostáva.

Predpovede ECB v septembri ešte počítali s tým, že inflačný cieľ bude splnený v poslednom štvrťroku 2025. Odvtedy sa ale podľa ekonómov začali hromadiť riziká. Tesná väčšina analytikov (55 percent) sa teraz domnieva, že pokles inflácie pod cieľovú úroveň v strednodobom horizonte je aktuálne väčším nebezpečenstvom ako jej prekročenie.

Mnohí respondenti varovali, že návrat inflácie k dvom percentám ešte nie je zaručený.

Ekonomické vplyvy

Zatiaľ čo trh práce vykazuje známky uvoľnenia a nezamestnanosť zostáva na rekordne nízkej úrovni, mzdy stále rastú a tlaky na platy len tak ľahko neustúpia. Zamestnanci v nemeckom verejnom sektore sa snažia dosiahnuť zvýšenie platov o osem percent, aj keď ekonomika krajiny už druhý rok klesá.

Nádej na oživenie výdavkov a investícií domácností, ako aj na oživenie globálneho obchodu sa pritom vytráca. Okrem toho respondenti upozorňujú aj na geopolitické riziká a tiež ekonomické riziká, ktoré Európe môže priniesť potenciálny návrat Donalda Trumpa do funkcie amerického prezidenta.

Ďalšie dôležité správy

WA 12 archív Frankfurt nad Mohanom - Na archívnej snímke z 18. júla 2024 tabuľa s nápisom Európska centrálna banka Eurosystém sa nachádza pred centrálou Európskej centrálnej banky (ECB) vo Frankfurte nad Mohanom. Nové údaje a makroekonomické projekcie pomôžu ECB v septembri lepšie zhodnotiť jej menovú politiku. Banka tak bude vo výhodnejšej pozícii na to, aby rozhodla o ďalšom vývoji úrokových sadzieb. Uviedol to viceprezident ECB Luis de Guindos. FOTO TASR/DPA



18.07.2024, Hessen, Frankfurt/M
Neprehliadnite

Októbrové zníženie úrokových sadzieb zo strany ECB je pravdepodobné, predikuje analytik