Miera inflácie v eurozóne v júni spomalila na 2,5 percenta z májových 2,6 percenta, uviedol vo svojom rýchlom odhade Eurostat. Údaje za celú Európsku úniu tento odhad neobsahuje.
Najvyššiu infláciu malo v júni Belgicko, a to 5,5 percenta, nad tromi percentami je aj Španielsko (3,5 percenta), Chorvátsko (3,4 percenta), Holandsko (3,4 percenta), Rakúsko (3,2 percenta), Portugalsko (3,1 percenta) a Cyprus (3,1 percenta). Naopak, najnižšiu infláciu Eurostat evidoval vo Fínsku (0,6 percenta) a v Taliansku (0,9 percenta).
Eurostat očakáva, že služby k celkovej medziročnej inflácii v júni prispeli 4,1 percentami, čo je rovnaká hodnota ako v máji. Na infláciu tak budú mať najväčší vplyv. Ďalšie je kategória potraviny, alkohol a tabak, ktorých príspevok k inflácii je 2,5 percenta v porovnaní s májovými 2,6 percentami. Príspevok energií k inflácii je 0,2 percenta, v máji bol 0,3 percenta.
Inflácia v eurozóne tak stále zostáva nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky. Tá predvlani v júli začala zvyšovanie úrokových sadzieb s cieľom dostať infláciu pod kontrolu, vlani v októbri ale zvyšovanie úrokov prerušila. Odvtedy držala svoju základnú úrokovú sadzbu na 4,50 percenta, až na začiatku júna 2024 sa Rada guvernérov podľa očakávania rozhodla znížiť úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu. Základná sadzba tak klesla na 4,25 percenta.
K zníženiu úrokov prikročila ECB prvýkrát od roku 2019. Banka poukázala na pokrok v boji s vysokou infláciou, pripustila ale, že tento boj ešte nie je pri konci. Šéfka ECB Christine Lagardeová zdôraznila, že banka sa pri ďalšom znižovaní úrokov nebude držať žiadneho vopred stanoveného scenára a bude sa rozhodovať na základe najnovších ekonomických údajov.