Miera inflácie v eurozóne v auguste zdolala ďalší rekord. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien sa zrýchlilo na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta. Vo svojom rýchlom odhade to dnes oznámil európsky štatistický úrad Eurostat. Za vysokou infláciou stojí najmä pokračujúci prudký rast cien energií. Údaje za celú Európsku úniu predbežný odhad neobsahuje.
Celoplošné zdražovanie
V porovnaní s minulým mesiacom ceny stúpli o 0,5 percenta. Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny čerstvých potravín a energií, zrýchlila v medziročnom porovnaní na 5,5 percenta z júlových 5,1 percenta. Bez započítania energií, potravín, alkoholu a tabaku stúpli ceny o 4,3 percenta.
Ceny energií sa v auguste medziročne zvýšili o 38,3 percenta, tempo ich rastu mierne spomalilo z júlových 39,6 percenta. Ceny potravín, alkoholu a tabaku stúpli o 10,6 percenta. Neenergetické priemyselné tovary zdraželi o päť percent a služby o 3,8 percenta.
Vysoko nad cieľmi ECB
Podľa predbežného odhadu najviac rástli ceny v Estónsku, kde inflácia zrýchlila na 25,2 percenta. O viac ako 20 percent ceny vzrástli aj v Litve a Lotyšsku. Najnižšia bola inflácia vo Francúzsku, kde predstavovala 6,5 percenta.
Spresnenú správu s ďalšími podrobnosti a údajmi za celú Európsku úniu zverejní Štatistický úrad 16. septembra.
Inflácia v eurozóne sa nachádza vysoko nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky. Tá v reakcii na prudký rast spotrebiteľských cien v júli po prvý raz od roku 2011 zvýšila základné úrokové sadzby, a to výraznejšie, než pôvodne avizovala. Jej základný úrok sa dostal na 0,50 percenta z rekordného minima nula percent, na ktorom sa držal od roku 2016. Analytici očakávajú ďalší výrazný rast úrokov v septembri.