V rakúskom meste St. Pölten je tak veľa žiadateľov o azyl, že čoskoro bude potrebné vybudovať druhý St. Pölten, strašil ľudí regionálny šéf krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Udo Landbauer. Podľa The Financial Times následne ponúkol niekoľko možností, ako by sa toto nové mesto mohlo volať.
Všetky však boli jasne formulované spôsobom, ktorý mal v Rakúšanoch vzbudiť o prisťahovalcoch predsudky. Iba pár mesiacov dozadu bola takáto rétorika na politickej scéne skôr vzácnosťou, no FPÖ naberá na popularite aj v dôsledku obáv z rastúcich nákladov na život či migrácie. Rakúsko sa tak politicky znova posúva doprava.
Krátko po Landbauerovom príhovore sa FPÖ stala tou najpopulárnejšou stranou v krajine. Z najnovšieho prieskumu vyplynulo, že je prvou voľbou u zhruba 28 percent voličov. Pre porovnanie, stredopravej Rakúskej ľudovej strane (ÖVP), ktorá je spolu so stranou Zelených súčasťou vládnej koalície, vyjadrilo sympatie iba 21 percent opýtaných.
FPÖ by v rámci regionálnych volieb pravdepodobne vyhralo aj v spolkovej krajine Dolné Rakúsko, ktoré je politickým srdcom rakúskeho kancelára a lídra strany ÖVP Karla Nehammera.
Mainstreamové politické strany sa snažia získať si späť dôveru voličov tým, že kopírujú stratégiu strany FPÖ, no ich snaha by mohla byť kontraproduktívna. „Keď Sociálnodemokratická strana Rakúska aj ÖVP kopírujú FPÖ, pričom navrhujú populistické riešenia zložitých problémov, prečo by sa voliči mali rozhodnúť pre imitátorov, a nie originál?“ pýta sa Marcus How, šéf výskumu poradenskej firmy VE Insight zaoberajúcej sa politickými rizikami.