Napriek očakávaniam sa medziročný rast spotrebiteľských cien v septembri zrýchlil – z augustových piatich na 5,4 percenta. Súčasné tempo inflácie je tak najvyššie od roku 2004.
Môžu za to hlavne ceny bývania: takzvaného imputovaného nájomného a tepla. Jadrová inflácia – očistená o regulované ceny – pridala na 5,5 percenta, čo je jej najvyššia dynamika za ostatných osem rokov.
V septembri výrazne pridali najmä náklady na bývanie, medzimesačne narástli o celé dve percentá, medziročne bezmála o deväť percent. Vzhľadom na štvrtinovú váhu v spotrebnom koši tak pridali k septembrovej medziročnej inflácii dva a pol percentuálneho bodu. Ceny imputovaného nájomného bývajúcich vlastníkov, ktoré sa odhadujú na základe príspevkov do fondu opráv, sa oproti augustu zvýšili o viac ako štyri percentá.
Teplo v rovnakom období zdraželo o 5,7 percenta. Medzimesačne vysoké zdraženie pre začiatok školského roka zaznamenali i ceny služieb vzdelávania (3,5 %). Podobným tempom narástli ceny služieb v hoteloch a reštauráciách (takmer 3 %), kde majú najvyššiu váhu obedy v závodnom stravovaní.
Opačne sa vyvíjajú ceny potravín. Tie od júna pre sezónne vplyvy lacneli. V júli, auguste a septembri dovedna o dva a pol percenta. V porovnaní s augustom sa znížili hlavne ceny ovocia a zeleniny. No ani spolu s lacnejúcimi pohonnými hmotami nestačili kompenzovať zdražovanie v iných oblastiach.
V raste cien sa stále neprejavili vyššie spotrebné dane na cigarety. Zostávajú tak rizikovým faktorom pre nasledujúce mesiace. Výraznou neznámou ostáva aj cena plynu pre domácnosti. Priestor na znižovanie cien dovážaných tovarov stále vytvára silný konverzný kurz. Na pomalší rast cien budú pozitívne vplývať aj ceny poľnohospodárskych komodít po slušnej úrode.
Autor je analytikom TREND Analyses.