Rast spotrebiteľských cien v Číne sa minulý mesiac opäť spomalil, pričom dosiahol najnižšie tempo za 1,5 roka. Vývoj inflácie naďalej ovplyvňuje slabší dopyt, čo vláde signalizuje, že by mala pristúpiť k ďalším opatreniam na podporu ekonomiky.
Spotrebiteľské ceny v najväčšej ázijskej ekonomike vzrástli v marci medziročne o 0,7 percenta, čo je najslabšie tempo rastu od septembra 2021. Vo februári dosiahla inflácia v Číne 1 percento a s touto úrovňou počítali aj analytici. Na rozdiel od výrazného rastu cien vo svete sa inflácia v Číne drží na nízkej hodnote a analytici nevylučujú, že by sa v tomto roku mohla spomaliť výrazne pod hodnotu vládneho cieľa.
Vývoj celkovej inflácie do veľkej miery ovplyvnili ceny potravín, ktorých rast bol najslabší za 10 mesiacov. Vzrástli o 2,4 percenta oproti 2,6-percentnému rastu vo februári.
V medzimesačnom porovnaní ceny potravín v krajine klesli v marci o 1,4 percenta. To sa odrazilo aj na celkovom medzimesačnom vývoji spotrebiteľských cien. Po poklese o 0,5 percenta vo februári klesli aj v marci, a to o 0,3 percenta. Analytici pritom očakávali stagnáciu.
Čínski štatistici zverejnili v utorok aj údaje o vývoji cien priemyselných výrobcov. Tie sa v marci medziročne znížili o 2,5 percenta, čo predstavuje najvýraznejší pokles od júna 2020. Vo februári klesli o 1,4 percenta.